Gelişmekte olan ülkelerde ekonomik özgürlükler ve iktisadi kalkınma ilişkisi
The relationship between economic freedom and economic development in developing markets
- Tez No: 439346
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FETULLAH AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada ekonomik özgürlükler teorik çerçevede incelenmiştir. Ekonomik özgürlüklerle farklı ekonomik göstergelerin ne tür bir ilişki içinde oldukları tartışılmıştır. Çalışmanın uygulama kısmında ekonomik özgürlüklerin ekonomik büyüme ve kalkınma üzerindeki etkileri incelenmiştir. Ekonomik özgürlüklerin ekonomik büyüme ve kalkınma üzerindeki etkilerinin analiz edilebilmesi için bağımsız değişkenler olarak Fraser Enstitüsü Dünya Ekonomik Özgürlük Endeksi'nin beş ana bileşeni alınmıştır. Bu beş ana bileşen kamunun ekonomideki hacmi, hukuksal yapı ve mülkiyet hakları, güçlü para, uluslar arası ticaret serbestisi ve regülasyonlar olarak belirlenmiştir. Ekonomik büyümenin göstergesi olarak kişi başına gelir düzeyi ve kalkınma göstergesi olarak imalat ürünleri ihracatında ileri teknoloji ürünlerinin payı alınmıştır. Dinamik EKK yöntemi kullanılarak, dokuz yükselen piyasa ekonomisi 2000-2013 dönemi için incelenmiştir. Analiz sonuçları kamu hacminin küçültülmesinin, hukuksal yapının ve mülkiyet haklarının güçlendirilmesinin ve istikrarlı bir para politikasının ekonomik büyüme üzerinde pozitif yönde etkili olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda hukuksal yapı ve mülkiyet haklarının, uluslararası ticaretin serbestleştirilmesinin ve regülasyonların azaltılmasının ileri teknoloji ihracatını pozitif yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
This study discussed on correlation between economic freedom and different types of economic indicators. The impact of economic freedom on economic growth and development were examined in the application part of the study. In this study, Fraser Institute's Economic Freedom of the World 2015 Annual Report's five main components are held as independent variable for analyze the impacts of economic freedom on economic growth and development . These five main components are determined as size of government, legal structure and property rights, sound money, freedom to trade internationally and regulations. Per capita income is taken as an indicator of economic growth and the share of high-tech products manufacturing exports is taken as an indicator of development. Dynamic OLS method used and nine emerging market economies for the period 2000-2013 were examined in the analysis. According to the results; reducing the size of government, strengthening the legal structure and property rights and a stable monetary policy is a positive effect on economic growth. At the same time legal structure and property rights, liberalization of international trade and reducing regulation is a positive effect on high-tech exports.