İhracata dayalı büyüme üzerine ampirik araştırma: Sierra Leone örneği
An empirical investigation on export-led growth hypothesis: A case study on Sierra Leone
- Tez No: 439347
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FETULLAH AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomik Kalkınma ve Büyüme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada ihracata dayalı büyüme hipotezi 1967 ile 2014 arası yıllık veriler ile Sierra Leone için araştırılmıştır. Bu amaçla geliştirilen modelde kullanılan ihracat ve büyüme değişkenleri için önce Dickey-Fuller (ADF) ve Philips Perron (1988) durağanlık testleri yapılmıştır. Daha sonra ihracat ve ekonomik büyüme arasındaki uzun dönem ve nedensellik ilişkisini bulmak için Johansen kointegrasyon ve Granger Nedensellik testleri uygulanmıştır. Bulunan ampirik sonuçlar göstermiştir ki Sierra Leone için iktisadi büyümeden ihracata doğru tek yönlü bir nedensellik vardır. İhracata dayalı büyüme hipotezi bu ülke için geçerli değildir
Özet (Çeviri)
This paper empirically investigates the export-led growth hypothesis for Sierra Leone using annual data for the period 1967 to 2014The first step in the empirical estimation is the univariate characteristics which show whether the variables are stationary or non-stationary. The paper uses both the Augmented Dickey-Fuller (ADF) and the Philips Perron (1988) statistics to test the stationarity or non-stationarity of the variables. Johansen co-integration and Granger Causality tests are employed to go beyond the traditional time series studies by examining empirically the long-run relationship and causality between exports and economic growth respectively. The study finds that in Sierra Leone growth in economic activities led to export. This means that the economic policy applicable to Sierra Leone is the Growth-led Export Hypothesis (GLEH). Therefore, the export-led growth hypothesis (ELGH) is not valid in the case of Sierra Leone rather there is growth leading export