Öğretmenin meslek-içi gelişiminde okul müdürünün rolü
School teachers regard their head masters of then school who are influential in service development of the teachers
  1. Tez No: 43939
  2. Yazar: BAHTINUR SAĞLAM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Araştırmanın amacı, ilköğretim ve ortaöğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin, öğretmenin meslek içi gelişiminde etkili olan okul müdürlerinin (kavramsal, teknik, insan ilişkileri, becerileri) rollerine ilişkin kendi müdürlerini nasıl algıladıklarını incelemektir. Araştırmada öğretmenin meslek-içi gelişiminde okul müdürlerinin etkililiğine ilişkin kaynaklar taranarak ve uzman görüşleri alınarak 46 soruluk bir anket oluşturulmuştur. 40 okulda 204 öğretmene uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel çözümü için tek yönlü varyans analizi, Scheffe analizi, t testi ve korelasyon katsayısı tekniklerinden yararlanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinden sonra aşağıdaki bulgular elde edilmiştir: 1- Denekler, öğretmenin meslek-içi gelişiminde etkili olan müdürün, kavramsal, teknik, insan ilişkileri becerilerine ilişkin rollerini“biraz etkili”ve“oldukça etkili”olarak algılamışlardır. Denekler, okul türlerine ve okulun bulunduğu ilçelere göre, müdürlerinin rolünü değerlendirirken birbirlerinden anlamlı bir biçimde farklılaşmışlardır. 2- Deneklerin, öğretmenin meslek-içi gelişiminde etkili olan müdürün rollerine ilişkin algılamaları cinsiyete, branşlara, hizmet sürelerine göre anlamlı farklılık göstermemektedir. Deneklerin sadece, branşlara göre insan ilişkileri becerilerine ilişkin müdürün rolünü algılamaları anlamlı farklılık göstermektedir. in
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of study is to research how primary and secondary school teach regard their head masters of their school who are lnfiuenhal in m-service development of the teachers. In the research the references have been reviewed in regard to the influences of the school principals, and a survey consisting of 46 questions has been carried out. This surrey was applied to 204 teachers in 40 schools. For the statistical analysis of the date the variant analysis, Scheffe analysis, t- test and correlation have been employed in the study. After the analysis of data, the following findings have been detected. 1- The Subjects perceived the functions of the principals in regard to technical, mental abilities and human relationships as“quite influential”and“less influential”The Subjects shouted significant discrepancies according to their school types and the school locations. 2- The views of the subjects for their principals didn't show differences in terms of the sex, branch, their teaching experiences. They only had differences to perceive the role of the principals in toms of their skills in human relationships. IV