Popüler bir dizi filmin içerik analizi örnek:Bizimkiler
- Tez No: 43941
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU PARKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
0 ZEE Sanayi devriminin bir sonucu olarak ortaya çıkan popüler kavramı, toplumsal ve kültürel yasamdaki değişimlerin kümülatif sonucudur. Popüler kavramı, toplumsal yabamın hemen her boyutuna ulaşmayı başarırken, popüler kültür kavramı, bu değişimlerin kül türel boyutunu oluşturur. Popüler kültür, toplumsal değişim sürecinde, köyden kente göç eden »çalışan kesimin kültürü olmuştur. Günlük yaşamın ihti yaçlarına uyun olarak ürünler veren popüler kültürün, en önemli kesifi televizyondur. Televizyon, geniş kitlelerin zahmetsizce tükettikleri en etkili popüler kültür ürünüdür. Yapılan araştırmalar gösterdiki, televizyon izleyicisini çoğunlukla, çalışan kesim oluşturmakta dır. Çalışan kesimin, iş ve uyuma arasındaki boş zamanını, düşün- dürmeder, eğlendirerek uyuşturma düşüncesi, televizyonun en üst ideolojisini oluşturur. Bu ideolojiye paralel olarak, çoğu kez, sistemin istemleri doğrultusunda programlar üretir. Televizyonun en önemli formatı olan dizi filmler, izleyici de »izlenme alışkanlığı yaratarak, kitleleri kendisine bağlamak tadır. Bunu yaparkende,çoğu kez, güldürü türünden yararlanmaktadır, Güldürü, genellikle günlük yaşamın katı realitesinden uzaklaşmak için, izleyiciye iyi bir fırsat sağlamaktadır.Aile ve aile ilişkilerini işlerken, güldürü unsurunu ön plana çıkaran durum komedileri, televizyonun en evcil komedi türünü oluşturur. Bir durum komedisi olan Bizimkiler dizisi, gerek güçlü oyuncu kadrosu, gerekse günlük yaşama paralel konular işleme siyle, popüler olmaya devam etmektedir. Dizi, sıcak bir aile ortamı içinde, yaşanılan günlük olay ları, yalın bir dille anlatmaktadır. Baba kavramı ve onun etrafın da gelişen olaylar, otorite-sevgi ve saygı üçgeni içinle ele alı nır 0Dizi, var olan kurulu düzenin, aile ve otorite kavramlarıyla devamı için, baba motifini sürekli kullanarak, sisteme gönderme ler yapmaktadır, Dizide baba, otorite ve sistemin savunucusudur. ¦ flizi, sistemin değişmesi ve ilerlemesi için herhangi bir tavır geliştirmez. Aksine, sistemin devamının ancak, otorite ile sağlanacağını savunur. Bu nedenle dizide işlenen olaylar değişir ken, kahramanlar ilerleme göstermezler. Bizimkiler dizisinde,birbi rine çelişir delerler ele alınsa da, korunması gereken tüm değer ler, her zaman eleştiri dışında kalır. Biziktiler dizisi, ele aldığı konularla, topluma uyum göste ren bireyler yaratarak, toplum yaşamı içinde ortaya çıkacak çat lakları önlemeye yardım etmektedir,, Günlük yaşamın karmaşasında bunalan izleyiciye, bir kaçış gibi sunulan dizi, izleyicinin günlük yaşamında görmek isteyip, göremediği, duymak isteyip, duyamadığı olayları konu alarak, popü ler olmaya devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The term Popular Culture is one of the consequences of industrial revulation. Following centuries pop culture is being the culture of masses who have moved from villages to newly built towns. The television is the best means of mass communication.Many researches in the field of television show that the television is the most effective tool of popular culture. The most popular form of television programmes are popular series or serials. The great masses are committed with those popular form of television. Most popular series or serials tackle with the comic side of the life because comedy serials provide the masses of escape from the realities of life. The most popular Turkish situation comedy series Bizimkiler with its famous cast and very real themes is still comes first in every rating chart. Bizimkiler with a simple film language shows that a cosy family atmosphere is tthe main element of success in everyday life. The father figure of Bizimkiler being emphasized all the time. Because the father figure represents the authority of the system. Bizimkiler never lakes the revulatianry side of the life it is always near to the stagnant side of the life. These values that makes Bizimkiler very popular with the masses.