Ekonomik değişken olarak mutluluğun analizi: Türkiye örneği
The analysis of happiness as an economic variable: The case of Turkey
- Tez No: 757481
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
Çalışmada TÜİK'in Yaşam Memnuniyeti Araştırması Anketinin 2017-2019 yılları arasındaki verileri kullanılarak çok terimli logit modeli yöntemi kullanarak Türkiye için mutluluğu belirleyen değişkenler incelenmiştir. Ölçek memnuniyet teorisi Türkiye için aynı veri seti kullanılarak sıralı logit modeli yöntemi kullanılarak test edilmiştir. Sağlık ile mutluluk arasındaki ilişki sıralı logit SEM yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda mutluluğu belirleyen faktörler ortaya konulmuş. Yaşam memnuniyeti için hangi alanların önemli olduğu vurgulanmıştır. Ekonomik değişken olarak mutluluk kavramı ve mutluluğun ekonomideki yeri üzerinde durulmuş, mutluluk ve diğer ekonomik değişkenlere dair nedensel ilişkiden kısaca bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, using the data provided from TURKSTAT's Life Satisfaction Survey between the years 2017-2019 with the multinomial logit model method the variables that determine happiness for Turkey were examined. Domain satisfaction theory was tested for Turkey with the same data set and using the ordinal logit model method. The relationship between health and happiness was examined with the ordinal logit SEM method. As a result of the study, the variables that determine and affect happiness were revealed. The domain satisfactions in which are important for general life satisfaction have been emphasized. The concept of happiness as an economic variable and happiness's place in economics are underlined, and the causal relationship between happiness and other economic variables has been briefly mentioned.