Geleneksel toplumdan modern topluma etik'in sosyolojik temelleri
Sociological principles of ethic from traditional society to modern society
- Tez No: 439747
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ESGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Geleneksel toplumlarda ve modern toplumlarda etiğin ve ahlakın nasıl temellendirildiği, nasıl bir dönüşüm geçirdiği araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Geleneksel toplumların temel dinamiklerinin anlaşılması için antik dönemdeki tartışmalara yer verilmiştir. Çalışmanın bütünselliğinin korunması için ise güncel tartışmalara yer verilmiştir. Tarihsel süreç içerisinde, Akıl'ın, Tanrı'nın, Doğa'nın ve Sözleşme'nin etiğin ve ahlakın kaynağı olarak görüldüğü anlaşılmıştır. Zamanla bu unsurların önemlerinin azaldığı; buna bağlı olarak da, bireylerin ciddi dönüşümlerle, risklerle karşı karşıya kaldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is how ethics and morality was founded and how they are transformed at traditional and modern societies. To be understood the basic dynamics of traditional societies, to be given place to actual debates. It is understood that Reason, God, Nature and Contract have been seen as source of ethics and morality in the historical process. It is determinent that importent of these elements have been decreased in time; therefore it is established that individual faces with serious transformations, risks.