Mu'îdî, Şem ü Pervâne ( metin-inceleme)
Mu'îdî, Şem ü Pervâne ( text- analysis)
- Tez No: 439746
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADIK ARMUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 465
Özet
Çalışma Muidi tarafından yazılan Şem ü Pervane mesnevisinin inceleme bölümü, mesnevinin elimizde bulunan iki nüshasının karşılaştırılmasıyla oluşturulan karşılaştırmalı metin ve ekler bölümünden oluşmaktadır. İnceleme bölümünde yazarın hayatı, edebi kişiliği ve eserleri yanında Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı yöntemlerine göre eserin özellikleri incelenmiştir. Metin, İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi ve Millet Kütüphanesi Ali Emiri kısmındaki iki yazmanın Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı yöntem ve tekniklerine uygun olarak karşılaştırılmasıyla oluşturulmuştur. Çalışmanın sonuna Ali Emiri nüshasının fotokopisi ve İstanbul Üniversitesi nüshasından örnek sayfaların fotokopileri eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of the research section of Şem? ü Pervâne mathnawi which was written by Mu? îdî and comparative text and appendixes part formed by comparison of two editions of the mathnawi we have. In the analysis section besides the author?s life, literary personality and works the characteristics of the work according to the methods of science Department of Old Turkish Literature have been studied over the text has been formed by comparing the two manuscripts at İstanbul University Library and Millet Library Ali Emirî department, appropriate with the methods and techniques of science Department of Old Turkish Literature. A photocopy of Ali Emiri edition and photocopies of sample pages from İstanbul University Edition are added to the end of the study.