İktisadi bütünleşme ve ekonomik etkileri: Türkiye – İslam İşbirliği Teşkilatı ilişkileri
Economic integration and economic impacts: Turkey - The Organization of Islamic Cooperation relations
  1. Tez No: 439749
  2. Yazar: MEHMET İKİZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
20. yüzyılın başlarından itibaren dünya ekonomisinde iktisadi bütünleşme hareketleri, özellikle uluslararası ticaretin gelişmesine önemli katkı sağlamaktadır. Türkiye, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) içerisinde kuruluşundan itibaren yer almaktadır. Bu tezin amacı, IIT ülkeleri ile Türkiye dış ticaret ilişkilerinin incelenmesidir. Bu çalışmada şu soruya cevap aranmıştır: İİT üyesi olmak, Türkiye'nin dış ticaretinin gelişmesine ne ölçüde katkı sağlamıştır? Analiz, hem genelde İİT hem de önde gelen İİT ülkeleri itibariyle yapılmıştır. Araştırmanın sonunda, Türkiye ile İİT ülkeleri arasındaki dış ticaretin bugüne kadar olan gelişiminde entegrasyon politikalarından ziyade, bölge içindeki ikili işbirliklerinin belirleyici olduğu sonuncuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
Regional economic integration has provided a significant contribution to the development of international trade in the world economy since the beginning of twenteeth century. Turkey has been the member of the Organisation of Islamic Cooperation (OIC) since the foundation of it. The aim of this thesis is to examine the trade relationship between Turkey and OIC countries. The thesis tries to answer the question of to what extent the membership of Turkey has a meaningful contribution to the development of Turkey's foreign trade. The analysis has been made in terms of both all the OIC countries and the leading countries of the OIC. The dissertation has concluded that the bilateral cooperation within the region rather than the policies of the OIC integration is a more significant factor over the performance of trade relationship between two sides.