Tutarlı sistemlerin bileşen önem indeksleri
Component index importance of coherent system
- Tez No: 439769
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, İstatistik, Econometrics, Statistics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte günlük hayatımızda ve sanayinin tüm alanlarında enerji ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu enerji ihtiyacını karşılamak için doğada var olan su, rüzgar, radyoaktif maddeler kullanılarak enerji üreten tesisler kurulmuştur. Bu tesisler geliştikçe, tesisleri oluşturan sistemler daha karmaşık hale gelmiştir. Sistemi oluşturan bileşenler üzerinde yapılan çalışmalarda sistem güvenirliğini etkileyen önemli unsurlardan birinin de sistemi oluşturan bileşenler olduğu gözlemlenmiştir. Bileşenlerin önem ölçümü ile ilgili ilk çalışma Birnbaum(1969) tarafından yapılmıştır. Bu çalışmanın ilk üç bölümünde sistemler ve sistemlerle ilgili temel kavramlar tanıtılmış, sistemleri oluşturan bileşenlerin önem ölçümleri ve kullanıldığı yerler anlatılmıştır. Çalışmamızın esas bölümü olan dördüncü bölümde ise özel olarak rüzgar tribününün bileşenlerinin, farklı rassal sayılar kullanılarak tekrarlanan Monte Carlo Smilasyonu ile Birnbaum, Potansiyel ve Kritik önem ölçümleri hesaplanmış ve analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy needs has emerged with developing technology in our daily life and all areas of industry. To resolve this problem, energy producing plants has been established which are using water, wind and radioaktive substances in nature. These facilities evolve, the system has become more complex forms of plants. In studies on system components that make up the most important factors affecting the reliability of the system was concluded that importance of component measurement. The first study in this area was made by Birnbaum (1969). Reliability importance measurement of component of coherent system has been defined in the first three parts of this study. Then Birnbaum's importance measure, improvement potential measure, criticality importance measure of components are computed and analyzed with Monte Carlo simulations are repeated by using different random numbers for components of wind turbine system in the fourth part, which is an essential part of our study.