İmam Maturidi'nin iman anlayışı
The faith apprehension of imam Maturidi
  1. Tez No: 439770
  2. Yazar: SELİM GÜLVERDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HULUSİ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
İmam Maturidi, Ehl-i Sünnet inancının iki büyük ekolünden birisi olan Maturidiliğin kurucu sudur. O, İmam Azamın kelama dair görüşlerini rasyonel olarak temellendirip geliştiren, İslam dünyasında ve özellikle Orta Asya bölgesinde Ehl-i Sünnet inancının yerleşmesine büyük katkı sağlayan ünlü bir kelamcı,fıkıhçı,müfessir ve bilgindir. Maturidinin iman anlayışı iman tas diktir, ilkesinden oluşmaktadır.O bu ilkeden hareketle iman amelden bir cüzdür diyen mutezi le,Hariciler ile iman sadece ikrardır diyen Kerramiye ve iman marifet tir diyen Cehmiye ve mür cieye karşı çıkmıştır. Çünkü imanın yerinin kalp olduğunu, bunların ise kalpte gerçekleş meyen şeyler olduğunu dolyısıyla iman olamayacaklarını belirtir. Bilgi de iman için önemli ol masına rağmen tek başına iman olamaz.Çünkü her bile kimse iman etmez.
Özet (Çeviri)
İmam Maturidi the founder is one of the two major of schools of sunni belief the maturidite. He developed İmam Azam's views of kelam that rational.İn the muslim World and especially Cent ral Asia, who contributed greatly to the establishment of Ehl-i Sunnah belief, a famous theo logian, axegetes, jurists and schoolar. Maturidi's understanding of the faith consists of principle“Faith is certify”.So he opposed to action is part of faith said mutazila, faith is only convogit said keramıye and faith is ingenuity said murcia and Chamia.