İnsan kaynağının seçiminde etkili olan faktörler (Gıda sektöründe bir uygulama)
- Tez No: 43977
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞEGÜL EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Günümüzde tüm işletmelerin karşılaştıkları ortak bir sorun, farklı oranlarda da olsa, üretilen mal ve hizmetler için gerekli olan hammadde, sermaye ve emeğin sağlanması ile bunların uygun bir şekilde birleştirilerek verimli bir şekilde kullanılmasıdır. Üretimin bu üç temel faktöründen en önemli olanı ve en zor kontrol edileni hiç kuşkusuz emek faktörü, yani insan kaynağıdır. Bir işletmenin başarısı büyük ölçüde nitelikli insan kaynağım seçmedeki etkinliğine bağlıdır. İşletmelerin gerekli niteliklere sahip insan kaynağım seçebilmeleri için, insan kaynağı seçiminde etkili olan faktörleri gözönünde bulundurmaları ve bu çerçevede hareket etmeleri gerekir. İşletmeler için son derece büyük önem taşıyan insan kaynağının seçiminde etkili olan faktörler işletmeden işletmeye farklılıklar gösterebilmektedir. Bu farklılığın nedeni gerek organizasyon yapısından, gerekse de işletmenin faaliyetini sürdürdüğü sektörden kaynaklanmaktadır. Çalışmamızda insan kaynaklan seçiminde etkili olan faktörler üç ana grupta ele alınmıştır. Bu faktörler kişisel, örgütsel ve çevresel faktörleri kapsamakta ve tez çalışmasının ikinci bölümünü oluşturmaktadır. Birinci bölümde ise, yönetim düşüncesinin gelişimi açısında insan kaynaklan seçimi ve insan kaynaklan kavramı ele alınmıştır. Tezin üçüncü ve son bölümü ise bir uygulamaya ayrılmıştır. Gıda sektöründe faaliyet gösteren üç işletmeyi kapsayan bu uygulama alan araştırması niteliğindedir. İşletmedeki açık işlere başvuranlar arasından uygun olardan seçenlere yöneltilen soru kağıdı aracılığıyla gıda sektöründe insan kaynaklan seçiminde etkili olan faktörlerin neler olduğu araştırılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular analiz edilerek, ortaya atılan varsayımlarla karşılaştırılmış ve araştırmanın varsayımlarının hemem hemen hepsinin doğrulandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACK Today, a common problem that all the companies face, however it is in different proportions, is the providing of the raw material, capital, and labour that are needed for the goods and services produced and the using of those after being combined properly. The most important and the least controlled, one of the three factors of the production is the labour factor, which means human resources. A company's success is due to the its effectiveness is choosing qualified human resource. The companies, in order to choose the human resource with the necessary qualifications, have to examine the factors affective in choosing the human resource and act in that sense. The factors which are affective in selecting the human resource that has a vital role for the companies, may vary from company to company. The reason of this difference lies in both the structure of the organization and both the sector in which the company activates. The factors that are affective for the human resource selection are handled in three main groups in our study. These factors cover the personel, organized and environmental factors and build the second part of the thesis work. In the first part, selection of the human resource in the frame of the development of administrative mind and the concept of human resource have been handled. The third and the last part of the thesis is based upon a practice. This practice covering the three firms operating in the food sector is a kind of field search. With the guestion paper given to those who are appropriate amongst applying to the jobs in the companies, the factors that are affective in choosing the human resorce in the field of food have been investigated. The findings received within the investigation have been analyzed, and compared with the former hypothesis and it has been observed that the research confirms nearly all the hypothesis.