Kaynak dağılımına heuristic bir yaklaşım
- Tez No: 43978
- Danışmanlar: PROF.DR. HULUSİ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Projelerin, planlama ve kontrolü pekçok ağ planlama tekniğinin kullanılarak denendiği önemli bir problemdir. CPM ve PERT gibi ağ planlama teknikleri sadece projenin zaman kısıtıyla ilgilenirler. Bu yöntemler, sınırsız miktarda kaynak olduğunu varsayarak proje süresini minimize etmeyi amaçlar. Kaynaklar sınırlı olduğu zaman, amaç, mevcut kaynak limitleri aşılmadan çeşitli kaynakları aktivitelere dağıtırken proje tamamlama süresini minimize ermektir. Eldeki sınırlı kaynaklar; planlama amaçlarını, zaman hesaplamalarını, programlamayı ve süreç kontrolünü doğrudan etkiler. Heuristic yöntemler, sınırlı kaynak mevcutları kısıtıyla, çeşitli öncelik ve kritiklik kriterlerine göre kaynakların aktivitelere dağılımını sağlar. Proje yöneticisi, farklı sonuçlar arasından en uygun çözümü seçer. Farklı heuristic yaklaşımlar“en iyi”değil,“en uygun”çözümü verirler. Heuristic yaklaşımların karşılaştırılması ve elde edilen sonuçlar Davis ve Patterson tarafından incelenmiştir. 6 heuristic yaklaşım en iyi çözümü elde etmek için test edilmiştir. Bu heuristic yaklaşımlar; MINSLK, LFT, RSM, GRD, SIO, RAN. MINSLK en iyi sonucu veren heuristic yaklaşımdır. GRD, kaynağa bağlı heuristic yaklaşımlar arasında en iyi olandır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACK? The planning and control of projects is an important problem that many network planning techniques have tried to handle. Common network planning techniques, such as program evaluation review technique (PERT) and critical path method (CPM), concern themselves with the time aspect only. This theses is addressed is that of scheduling the activities of a project network to minimise project duration under conditions of limited resource requirement and availabilities. Various heuristic sequencing rules have been applied to the different problems, and the effectiveness of these rules relative to one another has been previously compared in the literature. However, there have been no previous comparisons of the effectiveness of these rules relative to an optimum solution. Heuristic approaches produce“good”feasible solutions. A comparison of heuristic and optimum solutions is made by Davis and Patterson. Six heuristic are tested obtaining an optimum schedule duration. These heuristics are the minimum job slack (MINSLK), the minimum late finish time (LFT), the resource scheduling method (RSM), the greatest resource demand (GRD), the shortest imminent operation (SIO) and select jobs randomly (RAN). MINSLK rule performs best, GRD is found most successful among resource-oriented rules.