İmam Mâtürîdî'de iman ve ahlak ilişkisi
The relationship between faith and morality in Imam Maturîdî
- Tez No: 932534
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TEVFİK MARULCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam ve İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, İmam Mâtürîdî'nin iman ve ahlak anlayışı ele alınarak, onun manevi düşünce dünyası detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışma boyunca, iman ve ahlakla ilgili temel kavramlar klasik İslamî kaynaklar ışığında değerlendirilmiş; Mâtürîdî'nin inanç ve ahlak sistemini şekillendiren unsurlar ayrıntılı olarak analiz edilmiştir. İman, tasdik ve akıl ilişkisi bağlamında değerlendirilmiş; kalbî tasdik, Mâtürîdî'nin iman anlayışında temel bir unsur olarak ortaya konulmuştur. Bunun yanı sıra, iman ve amel arasındaki ilişki ahlâkî açıdan irdelenmiş; amelin imanın bir parçası olmadığı ancak imanın ahlâkî açıdan kemale ermesinde önemli bir role sahip olduğu vurgulanmıştır. Ahlak anlayışına dair bölümde, bilgi, irade ve kesb gibi kavramlar detaylı bir şekilde ele alınmış; insanın ahlakî fiillerindeki sorumluluğu Mâtürîdî'nin bakış açısıyla yorumlanmıştır. Ayrıca, iman ve ahlak ilişkisi çerçevesinde, adalet, sabır, ihsan gibi erdemlerin ve kibir, riya gibi reziletlerin bireysel ve toplumsal etkileri analiz edilmiştir. İmam Mâtürîdî'nin iman ve ahlak anlayışı, içlem ve kaplam bağlamında yorumlanarak, onun İslam düşüncesine katkıları ortaya konularak bir çözümleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the faith and moral understanding of Imam Mâturîdî have been examined, and his spiritual thought system has been analyzed in detail. Throughout the study, fundamental concepts related to faith and morality were evaluated in light of classical Islamic sources, and the elements shaping Mâturîdî's system of belief and morality were thoroughly analyzed. Faith, affirmation (tasdîq), and their relationship with reason were discussed, emphasizing that heartfelt affirmation serves as a foundational aspect of Mâturîdî's understanding of faith. Furthermore, the relationship between faith and deeds was explored from a moral perspective, highlighting that while deeds are not considered an integral part of faith, they play a significant role in the perfection of faith from an ethical standpoint. In the section on morality, concepts such as knowledge, will, and acquisition (kasb) were examined in detail, interpreting human responsibility for moral actions from Mâturîdî's perspective. Additionally, virtues such as justice, patience, and benevolence (ihsân) and vices like arrogance and hypocrisy (riyâ') were analyzed in terms of their individual and societal impacts within the framework of faith and morality. Imam Mâturîdî's understanding of faith and morality was interpreted in the context of intension and extension, providing a comprehensive analysis of his contributions to Islamic thought.