Tefsir kaynaklarında Hârût – Mârût'la ilgili yer alan rivâyetlerin tahlili
The analysis of rumours about Hârût and Mârût's story take place i̇n the sources ofcommentary
- Tez No: 439794
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Hârût ve Mârût, Kur'an'ı Kerim'de Bakara 2/102. âyette yer alan bir kıssadır. Kıssa, insanlara sihir öğretmek üzere yeryüzüne gönderildiği iddia edilen iki meleği konu edinmektedir. İslamiyet öncesi dinlerde de az farkla benzer özelliklere sahip hikâyeler vardır. DolayısıylaKur'an'ın açıklaması olan tefsir kaynaklarında önceki dönemlere ait hikâyelerin etkisi ister istemez görülmektedir. İsraîlîyyât adını verdiğimiz bu etki, maalesef Tefsir kaynaklarımızda kendine fazlaca yer bulmuştur. Bu etkiyi en aza indirmek, Hârût ve Mârût Kıssası da dâhil olmak üzere Kur'an'ı Kerim'de geçen diğer kıssaları çok kapsamlı bir tahkik ve tahlil çalışmasına tabi tutmak ile mümkündür. Ancak o zaman kıssanın/kıssaların vermek istediği mesajlar doğru bir şekilde okunup anlaşılabilir.
Özet (Çeviri)
Hârût and Mârût is a story which takes places in verse of Bakara 2/102nd in the Koran.This story tells two angels which are claimed to have been sent to earth's surface for teaching magic to people.There are some similar stories which have just little difference in religions before Islamism.So, the effect of former stories is understood inevitablely on the sources of commentary which is the explanation of Koran. This effect that is called as İsrâiliyyât,unfortunately takes place much itself in our sources. It is possible to reduce the effect to the least by doing very detailed investigation and analysis of the other stories which take place in Koran,Hârût and Mârût story is included, too. In this way, the messages of the story/stories can be read and understood correctly.