Türk kamu yönetiminde stratejik planlama: Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü üzerinden bir değerlendirme
Strategic planning in Turkish Public Management: An evaluation through The Directorate General of Civil Aviation
- Tez No: 439795
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KARAKILÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Her alanda hızlı bir değişimin ve dönüşümün yaşandığı günümüz dünyasında, örgütler varlıklarını devam ettirebilmek için, bu değişimlerden kaynaklanan belirsizlikleri en aza indirmek ve karşı karşıya oldukları sorunlara karşı önceden hazırlıklı olmak zorundadırlar. Örgütün, içinde bulunduğu ortamdaki fırsat ve tehditleri göz önüne alarak, geleceğe dönük uzun dönemli planlar yapmasını sağlayan ve böylelikle örgütü geleceğe hazırlayan stratejik planlama da bu maksata yönelik olarak geliştirilmiş bir yönetim aracıdır. İlk olarak özel sektörde uygulanmaya başlayan stratejik planlama, sonraları vatandaşların beklentilerine cevap vermekte zorlanan, gittikçe hantallaşan ve verimsizleşen kamu kurumları tarafından da uygulanmaya başlanmıştır. Ülkemizde de kamu yönetimi reformu çalışmaları kapsamında gündeme gelen stratejik planlama, ilk olarak Avrupa Birliği (AB) müktesebatına uyum çerçevesinde çıkarılan 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile ele alınmış ve yasal altyapısı oluşturulmuştur. Bu çalışmada Türk Kamu Yönetiminde stratejik planlama uygulaması, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün 2013-2017 yılları için hazırlamış olduğu stratejik plan üzerinden incelenmiştir. Çalışmada stratejik planlamanın kavramsal çerçevesi sunulduktan sonra stratejik planlama süreci açıklanmıştır. Daha sonra stratejik planlamanın Türk Kamu Yönetimindeki gelişimi ele alınmıştır. Son olarak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün stratejik planı incelenmiş ve genel bir değerlendirmesi yapılarak buradan elde edilen bulgulara göre geliştirilmiş bir stratejik planlama modeli önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's world, there is an ongoing change and rapid transformation in every aspect of life. In order to survive in this environment, organizations must minimize the effects of the ambiguity which derives from these changes and be prepared for the emerging challenges. Strategic planning, which provides the organizations with the ability to make long term plans by taking the opportunities and challenges into consideration, is a tool that is developed for this purpose. After implemented in private sector, strategic planning was adapted to public organizations which had difficulties in satisfying the expectations of citizens and were becoming inefficient day by day. In Turkey, strategic planning was first put into practice in the“Public Financial Management and Control Law”as part of the“National Programmes for the Adoption of the Acquis of European Union”, within the reforms of new public management. In this thesis, strategic planning practice in Turkish Public Management is studied on the Strategic Plan of Directorate General of Civil Aviation (DGCA). The study starts with the conceptual framework. Then strategic planning process is analized. After that, the development of strategic planning in Turkey is explained. Finally, the strategic plan of DGCA is reviewed and with the findings of this evaluation, an improved model of strategic planning process is offered.