Öğrenme sürecine etkin öğrenci katılımının öğrenme sonuçlarına etkisi
- Tez No: 43980
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞEFİK UYSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Bu araştırma, öğrenme sürecine etkin öğrenci katılımının öğrenme sonuçlarına etkisini ortaya çıkarmaya yöneliktir. Bu amaçla, Türk Hava Kuvvetleri bünyesindeki okullarda öğretmen olarak görevlendirilecek personele, öğretmenlik formasyonu kazandırmaya yönelik olarak yürütülen“Teknik öğretmen Kursu”na 1994-1995 öğretim yılında katılan öğrenciler eş olasılıkla (random) iki gruba ayrılmışlar ve gruplardan biri yine eş olasılıkla etkin öğrenci katılımı denel işlemine atanmıştır. Diğer grup ise kontrol grubu olarak alınmıştır. Toplam 94 öğrenci ile, üç dönem halinde tekrarlanan araştırmada, deney grubunda yer alan öğrenciler etkin öğrenci katılımının sağlandrğı öğretim ortamında, kontrol grubundakiler ise geleneksel öğretim ortamında kursu takip etmişlerdir. Araştırma süresince, deney ve kontrol gruplarında yer alan öğrenciler, kursun bilişsel giriş davranışlarına sahip olma bakımından ön test, kurs süresince ise; kurs başarısını belirlemeye yönelik blok ara ve blok sonu sınavlarına tabi tutulmuşlardır. Kurs bitiminde, kurs başlangıcında uygulanan ön test, son test olarak uygulanmıştır. Ayrıca deney grubunda yer alan öğrencilerin öğrenme sürecine etkin katılım düzeylerini belirlemek üzere, öğretmenin ders sonunda öğrencileri derecelendirdiği“öğrenci Katılım ölçeği”ve öğrencilere her ders bitiminde uygulanan“Öğrenci Katılım Anketi”nden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to learn how student involvement during learning process affects learning outcomes. To accomplish this goal, the trainees to be assigned as a teacher in schools within Turkish Air Force were sent to the“Technical Instructor Course”. The students who attended this course during 1994-1995 were divided into two groups randomly. One of these groups was considered as an experimental group in which effective student involvement was possible. This research was conducted three times with the involvement of 94 students. The students in the experimental group followed the course in a learning environment where effective student involvement was fundamental, while the students in the control group were trained in a traditional educational environment. During the research, the students in both experimental and control groups took same tests. Before entering the course they were subjected to a pretest which would help us to determine the cognitive entry behaviors. During the course they took block-interval and block-post tests. The test, which was applied as a pretest at the beginning of the course, was also applied as a posttest at the end of the course. In an effort to determine the effective involvement level of the students in the experimental group during the learning process, two methods were used. The“Student involvement scale”, in which the teacher evaluates the students performance, and the“Student involvement questionnaire”. The study indicated that the students in the effective student involvement learning environment group had much better results in VIIterms of achievement scores than the students in the traditional educational environment. In other words, it has been observed that the students taught in an educational environment with substantial student involvement were more successful than the students in the traditional educational environment. In addition, there is a positive and meaningful correlation between the effective involvement level of the students during the learning process and their achievement of course objectives. As a result of the evaluation completed during this study, it was found as the level of student involvement increases, the success level of the student also increases. Our overall conclusion was that there is a positive relationship between increased student involvement during the learning process and the success level of the students. VIII