Parti içi demokrasi ve Türkiye uygulaması
- Tez No: 43981
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSNÜ ERKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
ÖZET Çağdaş Batı demokrasilerinde siyasal yaşamın vazgeçilmez unsuru olan siyasal partilerin örgüt yapılarında, lider-teşkilat ilişkilerinde, aday belirleme yöntemlerinde, kısacası parti içi demokratik sürecin işleyişinde çeşitli problemler yaşanmaktadır. Bu problemler partilerin toplumla bütünleşmesini ve işlevsel hale gelmesini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle parti içi siyasi karar alma mekanizmalarının yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir. Bu yapıldığı takdirde, partilerdeki oligarşik eğilimler önlenebilir ve partiler dış baskılardan korunabilir. Parti içi demokrasinin örgüt yapısı açısından önemi büyüktür. Parti içi demokrasiye etki eden faktörleri siyasi, iktisadi ve sosyal yapı ile birlikte düşünmek gerekir. Bir ülkenin siyasi kültürü, siyasi rejimin nitelikleri siyasi yapıya etki ettiği gibi, seçim sistemi ve parti sistemi de, parti içi demokratik siyasi sürecin işleyişinde belirleyici olabilmektedir. Türkiye'de geçmişten bugüne siyasal partilerde kararların alınma sürecinde partilerin merkeziyetçi bir yapıya ve anlayışa sahip olmaları nedeniyle, parti içi demokrasinin sağlıklı bir şekilde işlemediği bilinmektedir. Bunda toplumun siyasal kültürü, liderlerin niteliği, anayasal ve yasal düzenlemeler etkilidir. Özellikle 12 Eylül sonrası partilerin merkeziyetçi yapı ve uygulamaları belirginleşmiş, oligarşik eğilimler artmıştır. Bu durum siyasi rejimi de olumsuz yönde etkilemekte, hatta siyasette tıkanıklığa, parti bölünmelerine yol açmaktadır. Toplumda genelde siyasete, özelde partilere ve siyasetçilere karşı kayıtsızlık oluşmaktadır. Çalışmamız sırasında partinin temel örgütsel unsurları arasında yer alan üyelerle yaptığımız bir anket çalışması, üyelerin parti içi demokrasi inancını ve özlemini gösteren sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Türkiye'de demokrasinin kurumsallaşması, demokratik rejimin yerleşmesinde önemli rolü olan partilerin öncelikle kendi içlerinde demokratik bir yapı kurmaları ile mümkündür. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As indispensable elements of western democracies, political parties have been facing problems with organizational structure, relations between leaders and organizations, selecting candidates and as a combination all of these, inner democratic process in party organizations. Malfunctioning inner democracy in political parties hinders their integration to the society and their functions. Therefore, the decision making mechanisms of parties need to be restructured to prevent oligarchic tendencies and external pressures. Inner democracy has a great importance in the organizational structure. Factors influencing inner democracy should be considered together with economic and social structure. Similarly, electoral system and the system of parties are influencial on the functioning of inner democracy. It is a fact that Turkish parties lack of inner democracy because of the centralized decision making process from the begining of the multi-party system. The political culture of the society, the quality of leadership, the constitution and the related legal framework all contribute to this situation. After 1980 military intervention, in particular, centralization and oligarchic tendencies have gained further strength. This adversely affected the political regime, and even caused bottlenecks in the political process. As a result, the Turkish society have become indifferent toward politics in general and parties and politicians in particular. In our study, questionaire results reveal that party members, as essential elements of organizations, have strong desires for more democratic organizations. For democracy to be institutionalized in Turkey, political parties must have inner democracy in their organizational structure. m