Koyun embriyolarının dondurulmasında farklı soğutma hızlarının gebelik oranına etkisi
Effects of different cooling rates of embryos on pregnancy rates of sheep
- Tez No: 439812
- Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT EVECEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Karaman, E. (2006). Koyun Embriyolarının Dondurulmasında Farklı Soğutma Hızlarının Gebelik Oranına Etkisi. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Dölerme ve Sun'i Tohumlama Anabilim Dalı. Doktora Tezi. İstanbul. Çalışmada, koyun embriyoların kademeli bir şekilde dondurulması sırasında uygulanan farklı soğutma hızlarının gebelik üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, mezbahadan sağlanan ovaryumlardan kazanılan oositler (n= 2990) olgunlaştırma medyumu içerisinde (TCM-199), 22 saat olgunlaştırıldı. Ardından, BSOF içerisine alınan oositler (n=1541%51,53), 20 saat süreyle İn Vitro Fertilizasyona (İVF) bırakıldı. Yarıklanma gösteren embriyolar (n=1305, %69,69), SOF medyumu içerisine alınarak 6 gün süresince İn Vitro Kültüre (İVK) bırakıldılar. İVK sonrası elde edilen embriyolar, farklı soğutma hızları denemesi için üç gruba ayrıldılar (GrupI: 0,5 ºC /dk, GrupII: 0,8 ºC /dk, GrupIII: 1 ºC /dk). Her bir grupta bulunan embriyolar (n=50), 1,5 M etilen glikol bulunan dondurma medyumu içerisinde yavaş dondurma yöntemi kullanılarak donduruldu. Embriyoların eritme sonrası canlılık oranları, 1. saate gruplara göre sırasıyla; % 96,00, % 48,00 ve % 86,00 olarak bulunurken, 24. Saatte % 36,00, % 18,00, % 6,00 ve 48. saatte ise bu değerler; % 36,00, % 8,00 ve % 6,00 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Karaman, E. (2006). Effects of Different Cooling Rates of Embryos on Pregnancy Rates of Sheep. İstanbul University, Institute of Health Science, Department of Artificial Insemination. PhD thesis. Istanbul. The aim of the study is determining the effect of different cooling rates in slow freezing of sheep embryos on pregnancy. In the first phase of the study, oocytes obtained from ovaries from slaugther house (n =2990) are incubated in maturation medium ( TCM-199), for 24 hours in incubator. Than oocytes (n=1541, %51,53) were left for in vitro fertilization (IVF) for 20 hours in BSOF medium. Cleavaged embryos (n=1305, %69,69) were transfered into SOF medium and left for in vitro cultere (IVC) for 6 days. After in vitro cultere embryos divided randomly into three groups for slow freezing at different cooling rates (grup I: 0,5ºC/min., grup II: 0,8ºC/min., grupIII: 1ºC/min.). Embryos in each group (n=50) were slow freezed at different cooling rates in 1.5 M ethylene glycol containing freezing medium. Viability rates of embryos after thawing according to each group respectivelly were at 1th hour: 96.00%, 48% and 86%, at 24th hour: 36%, 18% and 6%, 48th hour: 36 %, 8% and 6 %. As a result, 0.5ºC/min.