1965 sonrası Alman sinemasında bireysel ve toplumsal sorunların estetik yansımaları
- Tez No: 43983
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUTLU PARKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Alman sineması, sinemanın doğuşundan Birinci Dünya Savaşının sonuna dek iyi bir gelişim gösteremez. Birinci Dünya Savaşı sonrasında ortaya çıkan sinema akımı dışavurumculuk ile iyi örnekler verir. Ancak İkinci Dünya Savaşı ve Hitler döneminde, ki biz bu döneme karanlık dönem diyoruz, Alman sineması en kötü dönemini yaşar. Ve 1965 soması ortaya çıkan Genç Alman Sineması'mn başarısı. Hitler'in 1933 te başa gelmesi ile 12 yıl koyu bir karanlığa gömülen Alman sinemasının yeniden canlanması. 1965 sonrası Genç Alman Sinemacı'larmm ortaya çıkması ve Oberhausen bildirisini yayınlamaları Alman sinemasi için yeni bir ışık olur. Bu yeni Alman sinemasını gerçekleştirenlerin tek ortak yönü, eski sinemanın yerine yenisini kurmaktır ve bunu başarırlar da. Genç Alman sinemasının ayakta kalmasının ve başarılı bir görünüme bürünmesini sağlayan yönetmenlerden Rainer Werner Fassbinder, Werner Herzog, Aleksander Kluge, Hans W. Geissendörfer, Helmut Kautner, Volker SchlöndorfÇ Wim Wenders en önemli olanlarıdır. Görülüyorki Alman sinemasının ayakta kalmasını sağlayan Genç Alman Sineması, Genç Alman Sinemasının da başardı olmasını sağlayan en önemli etkenler kooperatifleşme, filmlerin dış pazarlarda gördüğü ilgi ve televizyonla kurdukları sağlıklı ilişkidir. n
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The German Art of Cinema could not show an effective improvement from the birth of cinema to the end of the First World War. It gave excellent examples with the movement of Expressionism after the First World War. But, during the reign of Hitler and the Second World War, which we call this period Dark Era, the German Art of Cinema lived in its worst time. And the success of the Young German Art of Cinema after 1965. The Rebirth of German Art of Cinema which was in the darkness for twelve years since Hitler began to rule in 1933. The existence of the Young German Art of Cinema and Oberhausen Announcement have been a new hope for the German Art of Cinema. The partnership of the founders of the Young German Art of Cinema was to establish a new cinema and they succeeded too. Some of the most important producers who managed to improve the Young Art of Cinema, are Rainer Werner Fassbinder, Werner Herzog, Alexander Kluge, Hans W. Geissendörfer, Helmut Kautner, Volker Schlöndorff, Wim Wendersen. It is obvious that the success of the movement of Young German Art of Cinema due to the cooperation, the interest which was taken by peaple abroad and the effectful relationship with television. Ill