Döner sermaye işletmelerinde yönetim ve denetim
  1. Tez No: 43982
  2. Yazar: SERPİL KARADAYI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEZİHE SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Ülkemizde devletin gelir ve giderlerinin tek bir bütçe içinde toplanması esastır. Bu ilkenin önemli istisnası, döner sermayeli işletme bütçesidir. Döner sermayeli işletmeler, Türk Mali Sistemine 1927 yılında Genel Muhasebe Kanunu ile katılmıştır. Bu uygulamanın amacı; genel ve katma bütçede ticari ve sınai faaliyetlere destek hizmet sağlamaktır. Ayrıca bütçeye gelir temin etmek yoluyla, kamu hizmetlerinin verimlilik ve kalitesi arttırılır. Bu işletmeler zamanla, mali ve idare özerklik sağlamak amacıyla kurulmuşlardır. Bu işletmelerle ilgili farklı kanunlar mevcuttur. Bu nedenle, uygulamada bir çok sorun vardır. Bu sorunların çözümü mümkün olmakta birlikte, öncelikle sorunların tanımlanması gerekmektedir. Gelişmekte olan ülkelerin, kamu kaynaklarının israfını önleme zorunluluğu vardır. Eğer gerekli önlemler alınırsa, kamu sektöründe etkinlik sağlanmış olacaktır. Bunun sağlanması için, özellikle döner sermayeli işletmelerin denetlenmesi kaçınılmazdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In our country, it is essential for expenditures and incomes of government to collectin a single budget, important exception for this principle is management budget with revoling fund. Management with revolving fund have participated to Turkish Finance System with law of General Accountancy'in 1927. Purpose of this application; in genaral budget and in addition budget is to provide support service for commercial and industrial activities. In addition by way of to provide incomes to budget is increased quality and productivity of public services. This management, in the course of time, has been been established for fiscal and administrative avtonomy. There are different laws about this managements. There fore in application there are many affaris. To solve this affairs is possible but the first attempt is to define of problems. It is necessary for developing countries to prevent wasteful of public sources. If the necessary measures be proxided. Therefore specially, it is inevitable to check of managements with revolving fund. II