Mide kanserli hastalarda immünnütrisyonun tümör infiltratif lenfositler üzerine etkisi
Preoperative immunonutrition regulates tumor infiltrative lymphocytes and increases tumor angiogenesis in gastric cancer patients
  1. Tez No: 439833
  2. Yazar: KIVANÇ DERYA PEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN YOL
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Gastroentoroloji Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: ESPEN 2006 önerilerine göre düzenlenmiş ameliyat öncesi verilen standart dozda immünonitrüsyon tedavisinin mide kanserli hastalarda prognozun ve sürvinin önemli bir belirteci olan tümör infiltratif lenfositlerin (CD4, CD8, CD16, CD56) miktarındaki değişime katkısı incelendi. Gereç ve Yöntem:Gastroenteroloji Cerrahisi Polikliniğine Ocak 2013 ile Temmuz 2013 tarihleri arasındamide kanseri tanısı ile başvuran hastalara endoskopik biyopsi alındıktan sonra5-7 gün hemşire gözetiminde günde 3 defa 237 ml. arginin, glutamin, omega-3 yağ asitleri ve RNA içeren Impact-RTD Enteral İmmunnitrüsyon maması ile beslendi. Beslenme sonrası standart olarak tümör lokalizasyonuna göre total gastrektomi + D2 lenf nodu diseksiyon ya da subtotal gastrektomi +D2 lenf nodu diseksiyon yapıldı. Endoskopik biyopsiler ve rezeksiyon materyallerinden immünhistokimyasal boyama yaparak x400 büyütmede 5 farklı alanda tümör infiltre lenfositler sayıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: An increased number of tumor infiltrative lymphocytes (TILs) is considered a favorable prognostic factor in various cancers because it is a marker of antitumoral activity of the immune system. In this prospective, non-randomized clinical trial, we evaluated the impact of preoperative immunonutrition on tumor infiltrative lymphocytes in cancerous tissue in patients with locoregional and resectable gastric adenocarcinoma. Material and methods: Patients with locoregional and resectable gastric adenocarcinoma were divided non-randomly into two study groups. The first (control) group included patients who had standard nutrition, and the second group included those who had immunonutrition for 7 days before surgery. The biopsy samples taken endoscopically in the preoperative period, as well as the gastrectomy samples, were subjected to immunohistochemical staining for quantitative analysis of CD4, CD8, CD16, CD56 antibodies. Main outcome measures were CD4-to-CD8 ratio and CD105 levels. Results: Fifty patients were included in the study between January 2013 and December 2014. Twenty-five patients were assigned to each of the first and second group. The CD4-to-CD8 ratio and CD105 levels determined in endoscopic biopsy samples were similar in both groups. The CD4-to-CD8 ratio in gastrectomy samples was significantly higher in the first group (p = 0.0001). Conclusions: Seven-day preoperative immunonutrition use regulates TILs in gastric cancer patients.