Endüstri meslek liselerinde eğitim ve gelişen endüstrinin ara insangücü konusundaki beklentileri (İzmir örneği)
- Tez No: 43985
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞEFİK UYSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, endüstri meslek liselerinin meslek eğitimi ile gelişen endüstrinin ara insangücü konusundaki beklentilerini belirlemeye yöneliktir. Bu amaçla, İzmir Anakent Belediye sınırları içinde bulunan endüstri meslek liselerinin elektrik, elektronik, bilgisayar, metal işleri, tesviye, mobilya dekorasyon ve sıhhi tesisat bölümleri ve 1993-1994 öğretim yılında bu bölümlerde okuyan öğrencilerden 352 ' si, öğrencilerin işletmelerdeki beceri eğitiminden sorumlu olan koordinatör öğretmenlerden 58 ' i, öğrencilerin beceri eğitimi uygulaması için gittikleri işletmelerden 77 ' si basit eşit olasılıklı ömeklem yöntemi ile belirlenmiştir. Endüstri meslek liselerinde meslek eğitimi ve atölye uygulamalarının ve gelişen endüstrinin ara insangücü konusundaki beklentilerinin belirlenebilmesi için okul yöneticilerine, koordinatör öğretmenlere, beceri eğitimi uygulamasına giden öğrencilere ve işletme sorumlularına iki bölümden oluşan birer anket uygulanmıştır. Anketin birinci bölümü, deneklere ilişkin bilgiler ile beceri eğitimi uygulamalarına ilişkin görüşleri, ikinci bölümünde ise, gelişen endüstrinin ara insangücü konusundaki beklentilerini içeren maddelerden oluşmuştur. Araştırma sonucunda 3308 sayılı Çıraklık ve Mesleki Eğitim Yasası' na göre okullardaki meslek eğitimi ile işletmelerdeki beceri eğitimi uygulamalarına ilişkin deneklerin görüşlerindeki farklılık istatistiksel olarak P < 0.01 ve P < 0.005 düzeyinde anlamlı bulunmuştur. Diğer bir değişle araştırma, okullardaki meslek eğitimi uygulamaları ile işletmelerdeki meslek eğitimi uygulamalarının tam olarak birbiriyle uyuşmadığını ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of this research is to find out the education in vocational schools and the intermediate human resources expectations of the developing industry. For this purpose, a population of 352 students, attending electric, electronics, computer, metal works, smoothing, furniture and deceration, and plumbing departments of the vocational schools in İzmir Metropolitan Municipality borders in 1993-1994 education year ; 58 coordination teachers, who are in charge of the practical education of the students in the firms; and 77 of the firms which accept students for practical education have been selected by basic equal chanced sampling method. To find out the vocational education and workshop practice in vocational schools and the intermediate human resources expectations of the developing industry a questionnaire of two parts have been adminestered to school managers, coordination teachers, practical education students and firm directors. First part of the questionnaire consists of personal information about subjects and their thoughts on practical education, and the second part the intermediate human resources expectations of the developing industry.