Özel bir hastanede çalışan hekimlerin iş sağlığı ve güvenliği kapsamında karşılaştıkları risk ve tehlikelerin iş stresi düzeylerine etkisi
Effects of risk and hazards in a private hospital on occupational stress levels of health professionals in terms of occupational health and safety
  1. Tez No: 439863
  2. Yazar: ONUR AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN ULUTAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zirve Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışma; Gaziantep İlinde özel bir hastanede görev yapan hekimlerin karşılaştıkları risk ve tehlikelerin iş stresi düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem:Kesitsel, tanımlayıcı tipte olan çalışmanın evrenini Mayıs-Haziran 2015 tarihlerinde Gaziantep'te özel bir hastanede görev yapan hekimler (58 kişi) oluşturmaktadır. Evrenin tümü araştırma kapsamına alınmış ve 50 hekime ulaşılmıştır. Araştırmanın verileri; sosyo-demografik özellikler, çalışma ortamı kaynaklı risk ve tehlikeler, İSG uygulamalarını etkilediği düşünülen faktörler ile Sağlık Çalışanları Güvenliği Ölçeği ve İş Stresi Ölçeği sorularından oluşan anketin direkt gözlem altında uygulanmasıyla toplanmıştır. Verilerin analizi, frekans, kruskal-wallis, mann-whitney U ve korelasyon analizi kullanılarak yapılmıştır.“ Bulgular: ”Araştırma kapsamına alınan hekimlerin % 54'ü (27 kişi) erkek, %46'sı (23 kişi) kadın olup yaş ortalamaları 38.80±7.86 (Min:26, Max:55)'dır. Araştırma yapılan özel hastanede iş güvenliğinin sağlandığı ancak hekimlerin "uyarıcılığı yüksek, sorumluluğu fazla ancak kişiye çekici gelen iş stresi düzeyinde oldukları saptanmıştır. İşi bırakmayı düşünen sağlık çalışanlarında daha fazla iş stresine maruz kaldığı tespit edilmiştir. Çalışma ortamından memnun olan ve kronik hastalığa sahip olmayan hekimlerin kendilerini daha güvende hissettikleri, iş sağlığı ve güvenliği eğitimi alan ve kendi sağlık durumunu kötü algılayan hekimlerin daha fazla iş stresi yaşadıkları saptanmıştır. Sonuç ve Öneriler: Bu araştırmanın yapıldığı özel hastanede iş güvenliğinin sağlandığı ancak hekimlerde iş stresi; bazı yönleriyle kişiyi zorlayarak verimliliği arttırırken, bazı yönleriyle de sağlığı tehdit edebilir biçiminde görülmüştür. Hekimlerin iş stresini azaltmaya yönelik müdahale çalışmaları planlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: This study was performed to determine the effects of risks and hazards on occupational stress levels of health professionals in a private hospital located in Gaziantep. Materials and Methods: The universe of the cross-sectional and descriptive study was composed of health professional in a private hospital in Gaziantep between May-June 2015. Totally, 50 individuals could be reached. Data were collected by using direct observation method. Socio-demographic characteristics, hazards and risks associated with work environment, factors affected by occupational health and safety applications and responses to Occupational Health Scale and Health Professional Safety Scale were obtained. Frequency, kruskal-wallis, mann-whitney U and correlation analyses were used. Results: Of all doctors, 46% of them were (23) female and 54% of them were male. The mean age of them were 38.80±7.86 (Min:26, Max:55). Despite occupational safety applications, stress levels of doctors were 'high stimulant with high responsibility but attractive'. Health professionals who were thinking of leaving the work were exposed to higher levels of stress. Doctors who were pleased with the work and who did not have chronic diseases felt themselves safer. However, doctors who received occupational and health safety trainings and who perceived their health status bad had higher occupational stress. Conclusion and Recommendations: In the private hospital, occupational safety was provided but stress levels of doctors 'increased the efficiency by forcing employees whereas sometimes this stress levels threaten their health'. There should be programs for doctors to decrease their stress.