Cimnastikçilerde pes planus varlığının kas aktivasyonu ve dinamik denge üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of pes planus presence on muscle activation and dynamic balance in gymnastics
- Tez No: 640747
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAMER ÇANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı cimnastikçilerde pes varlığını ortaya koyarak dinamik denge ve kas aktivasyonu üzerine etkisini araştırmaktı. Çalışmaya 44 cimnastikçi gönüllü olarak dahil oldu. Cimnastikçilerin yaş ortalamaları 12,47±4,34 yıl, boy ortalamaları 1,46±0,17 m, vücut ağırlıkları ortalamaları 40±16,55 kg idi. Bunlardan pes planuslu olan 28 cimnastikçinin yaş ortalaması 12,28±4,30 yıl, pes planusu olmayan 16 cimnastikçinin yaş ortalaması 12,81±4,53 yıl olarak bulundu. Sporcuların pes planus varlığına podoskop cihazı kullanılarak Clark açısı ile, dinamik dengeleri Y Balans Testi ile, kasların aktivasyonu yüzeyel elektromiyografi (yEMG) cihazı ile maksimum izometrik kontraksiyon (MIK) ve dikey sıçrama sırasında ölçüldü. Sporcuların dikey sıçrama yükseklikleri Speedmat cihazı ile değerlendirildi. Pes planuslu ve pes planusu olmayan cimnastikçilerin dinamik dengeleri, dikey sıçrama yükseklikleri ve MIK değerleri arasında fark bulunmadı (p>0,05). Cimnastikçilerde fleksibl pes planusun görüldüğü gözlendi. Dikey sıçramanın havaya çıkış periyodunda gastrocnemius medialis kasının; dikey sıçramanın iniş aşamasında ise gastrocnemius medialis ve soleus kaslarının pes planuslu sporcularda aktivasyonlarının daha düşük olduğu saptandı. Cimnastikçilerde pes planus görülme sıklığı fazla olup, antrenman ve fizyoterapi uygulamalarında buna yönelik aktivitelerin yapılması gerekir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to reveal the presence of pes in gymnasts and to investigate its effect on dynamic balance and muscle activation. 44 gymnasts voluntarily participated in the study. The gymnasts' mean age was 12.47 ± 4.34 years, their average height was 1.46 ± 0.17 m, and their body weight was 40 ± 16.55 kg. The mean age of 28 gymnasts with pes planus was 12.28 ± 4.30 years, and the mean age of 16 gymnasts without pes planus was 12.81 ± 4.53 years. The presence of pes planus in athletes was measured with Clark angle using a podoscope device, dynamic balance with Y Balance Test, muscle activation with surface electromyography (sEMG) device during maximum isometric contraction (MIC) and vertical jump. The vertical jump heights of the athletes were evaluated with a Speedmat device. There was no difference between dynamic balance, vertical jump heights and MIC values of gymnasts with and without pes planus (p> 0.05). Flexible pes planus was observed in gymnasts. The gastrocnemius medialis muscle during the ascent period of the vertical jump; In the descending phase of the vertical jump, the gastrocnemius medialis and soleus muscles were found to have lower activation in athletes with pes planus. The frequency of pes planus in gymnasts is high, and activities should be done in training and physiotherapy applications.