Pes planuslu bireylerde farklı tip tabanlıkların elektromiyografik kas aktivasyonu üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of insoles of different types on electromyographic muscle activation in individuals with pes planus
  1. Tez No: 864714
  2. Yazar: EBRAR ERKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER ÇANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı pes planuslu bireylerde değişik materyallerden üretilmiş tabanlıkların alt ekstremite kas aktivitesi üzerine etkisini incelemektir. Araştırmaya esnek pes planusa sahip 6 birey gönüllü olarak dahil oldu. Bireylerin yaş ortalamaları 33,8±11,1 yıl, boy ortalamaları 1,64±0,06 m, kilo ortalamaları 62,3±7,3 kg, VKİ ortalamaları 23,1±2,7 kg/m^2 olarak bulundu. Bireylerin pes planus şiddeti podoskop cihazı ve ayak izi yöntemi kullanılarak kullanılarak Clark açısı hesaplanarak ve Ayak Postür İndeksi (APİ) ile ölçüldü. Kas aktivasyonu yüzeyel elektromiyografi (yEMG) cihazı ile maksimum izometrik kontraksiyon (MİK) ve yürüyüş sırasında tabanlıksız, soft (silikon), semirijit (poliform) ve rijit (çelik) tabanlıklar ile birer gün aralıkla ölçüldü. Ayağı etkileyen fonksiyonel durumlar Ayak fonksiyon indeksi (AFİ) ile değerlendirildi. Ayak fonksiyon indeksi ile pes planus şiddeti arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmadı (p>0,05). Tabanlıksız, soft (silikon), semirijit (poliform) ve rijit (çelik) tabanlıklar arasında yürüyüşün aynı fazında %MİK değerlerinde farklılık gözlemlenmedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of insoles made of different materials on lower extremity muscle activity in individuals with pes planus and to investigate whether it changes towards the pattern seen in people with normal foot arch. Six individuals with flexible pes planus voluntarily participated in the study. The mean age of the individuals was 33.8±11.1 years, height 1.64±0.06 m, mean weight 62.3±7.3 kg, mean BMI 23.1±2.7 kg/m^2. Pes planus severity of individuals was measured with Clark angle and Foot Posture Index (FPI) using podoscope device and footprint method. Activation of the muscles was measured with a surface electromyography (sEMG) device for maximum isometric contraction (MIC) and during walking with non-insoles, soft (silicone), semi-rigid (polyform) and rigid (steel) insoles at one-day intervals. Functional conditions affecting the foot were evaluated with the Foot Function Index (FFI). No relationship was found between the Foot Function Index (FFI) and the severity of pes planus. No difference in %MIC values was observed between the insoles, soft (silicone) semi-rigid (polyform) and rigid (steel) insoles in the same phase of gait. A significant difference was found between the heel strike (0-10%) phase of gait and the swing (60-100%) phases of gait in terms of %MIC value in the emg measurement taken from the tibialis anterior with a rigid (steel) insole. In the emg measurement taken from the peroneus longus muscle with a semirigid (polyform) insole, a significant difference was found between the mid-stance (10%-40%) phase of the gait and the swing (60-100%) phases in terms of %MIC value. While rigid (steel) insoles reduce tibialis anterior muscle activation in heel strike phase compared to swing phase, semirigid (polyform) insoles increase peroneus longus muscle activation in mid-stance phase of gait compared to swing phase.