Yönetici ve öğretmenlerin farklılıkların yönetimine ilişkin algılarının incelenmesi (Batman il örneği)
An investigation of the perceptions of teachers and school administrator regarding diversity management (Batman province sample)
  1. Tez No: 439887
  2. Yazar: BURHAN ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL AKÜZÜM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zirve Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmada, Batman ilinde bulunan ilkokullarda görev yapan yönetici ve öğretmenlerin, farklılıkların yönetimine ilişkin algıları incelenmiştir. Yönetici ve öğretmenlerin, farklılıkların yönetimine ilişkin algılarının incelendiği bu araştırma, tarama türünde betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini 2014-2015 eğitim ve öğretim yılında Batman ilinde bulunan 79 ilkokulda görev yapan 1412 öğretmen ve yönetici oluşturmaktadır. Örneklemini ise, il Merkezindeki ilkokullar arasından rastgele yöntemle seçilen 17 ilkokulda görev yapan 367 öğretmen ve yönetici oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, Balay ve Sağlam (2004) tarafından geliştirilen 28 maddelik“Farklılıkların Yönetimi Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for the Social Sciennes) paket programı ile analizi yapılmıştır. Verilerin analizinde; (Bağımsız) Örneklemler t-testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları aşağıdaki biçimde özetlenebilir: Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin bireysel tutumlar ve davranışlar ile örgütsel normlar ve değerlere yönelik farklılıkların yönetimi konularında öğretmenleri“üst düzeyde”yeterli görürken, okul yöneticilerini ise yönetsel uygulamalar ve politikalara yönelik farklılıkların yönetimi konusunda“üst düzeyde”yeterli görmüşlerdir. Yani hem öğretmenlerin hem de yöneticilerin eğitimde farklılıkların yönetimi konularında kendilerini üst düzeyde yeterli gördükleri görülmüştür. Öğretmenlerin farklılıkların yönetimine yönelik algılarının kadın ve erkek öğretmenler arasında anlamlı seviyede farklılaşmadığı görülmüştür. Kadın ve erkek öğretmenlerin algıları benzer seviyededir. Yaşa göre farklılaşma olup olmadığının belirlenebilmesi için gerçekleştirilen analizler göstermiştir ki 41 yaş ve üzerinde yer alan yönetici ve öğretmenler yönetsel uygulama ve politikalar alt boyutunda anlamlı seviyede daha olumlu görüşe sahiptirler. Görev türüne göre elde edilen bulgular, yönetsel uygulama ve politikalar alt boyutlarında ve toplam farkındalık puanlarında yöneticilerin elde ettikleri puanlar anlamlı seviyede daha yüksek olmasına rağmen bireysel tutum ve davranışlar alt boyutunda ise öğretmenlerin daha olumlu algıya sahip oldukları görülmüştür. Yönetsel uygulama ve politikalar alt boyutları için sosyal bilimler grubunda yer alan branşlardan birisinde öğrenim veren öğretmenlerin daha olumsuz görüş belirttikleri görülmüştür. Son olarak, mesleki kıdeme göre öğretmelerin farklılık yönetimine yönelik algılarının anlamlı seviyede farklılaşmadığı görülmüştür. Öğretmenlerin bağlı olduğu yetkililerin farklılıklara yönelik tutumu, onların farklılıklara yönelik algılarını etkileyebilmektedir. Bu durum ise, yöneticinin farklılık yönetimine ilişkin belirlediği hareket seçeneğinin, çalışanın farklılık algısı üzerindeki etkilerini göstermektedir. Bunun yanı sıra, yetkililerin seçtiği hareket seçeneğinin, yaş, görev türü ve branşa göre farklılık gösterdiği göz önüne alındığında, çalışma hayatının ve demografik değişkenlerin farklılığa ilişkin görüşleri etkilediği söylenebilir. Elde edilen bu bulgular ilgili literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Batman administrators and teachers working in primary schools in the province, we're investigated for the management of differences in perception. This study examined the differences in perceptions of management of administrators and teachers, is a descriptive study on the scan type. Universe of the study in 2014-2015 education and training in the 1412 Batman constitute working in 79 primary school teachers and administrators. The sample, selected randomly from 367 primary schools in the city center constitute working in 17 primary school teachers and administrators. The data collection tools, Balay and Saglam (2004) was developed by 28-item“Inventory Management of Diversity”is used. The data obtained from this study using SPSS (Statistical Package for the Social Sciennes) were analyzed with the software package. Analyze the data; (Independent) Sample t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) was used. The findings of the study can be summarized as follows: According to the findings obtained from this research, school administrators and teachers of individual attitudes and behaviors with organizational norms and teachers in the management of the differences for the value of“senior”as they deem adequate, the school administrators in the management of the differences for the managerial practices and policies“ senior ”showed what they saw enough. So the issue of management and teachers of the differences in the training of both senior managers were seen they see themselves enough. The perception of differences in the management of teachers was seen levels did not differ significantly between men and women teachers. Female and male teachers' perceptions of similar level. By age showed that analysis is performed to determine whether differentiation of administrators and teachers aged 41 and located on managerial practices and policies have significantly more positive opinions on the lower level size. The results obtained according to the type of occupation, the administrative practice and policy dimensions and their scores of managers in total awareness scores despite being significantly higher level of individual attitudes and behaviors have been shown to have a more positive perception of teachers on the lower size. Administrative practices and policies in one of the branches located in the social sciences group subscales were found to indicate that more negative opinion of the teachers education. Finally, it was observed that it did not differ significantly the level of perception of differences in the management of teaching based on seniority. The officials to be due to differences in attitudes of teachers towards their differences can affect perception. In this case, the administrator of movement determined for the difference management options shows the effect on differences in the perception of employees. In addition to this, the option chosen by the authorities act, age, considering that vary according to the task type and industry, the effects of working life and said that opinions on the differences in demographic variables. The obtained results were discussed in the relevant literature.