Okul yöneticilerinin farklılıkların yönetimine ilişkin öğretmen algılarının incelenmesi
Investigation of teachers perceptions regarding diversity management of school administrators
  1. Tez No: 738351
  2. Yazar: ESRA ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR ÇOBAN, DOÇ. DR. HASAN TABAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmada okul yöneticilerinin öğretmenler arasındaki farklılıkları yönetme durumlarına ilişkin öğretmen görüşlerini belirlemek amaçlanmıştır. Tarama modelinde yürütülen bu araştırmanın evrenini 2020-2021 eğitim öğretim yılında Karaman il merkezinde ilkokul, ortaokul ve liselerde görevli 2274 öğretmen, örneklemini ise bu okullar arasından rastgele yöntemle seçilen 362 öğretmen oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Farklılıkların Yönetimi Ölçeği”kullanılarak elde edilen veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Analizler sonucunda, farklılıkların yönetimi ölçeğinin boyutlarına ilişkin öğretmen görüşlerinin“çok”düzeyinde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Cinsiyet, medeni durum ve yönetici ile aynı sendikada olma durumu değişkenlerine göre ölçek toplamında ve boyutlar arasında fark bulunmamıştır. Yaş ve okuldaki görev süresi değişkenlerine göre ölçeğin tamamı ve boyutları arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Okul kademesi ve kıdem değişkenlerine göre örgütsel değerler ve normlar ile yönetsel uygulamalar ve politikalar boyutlarında fark bulunmuştur. Öğrenim durumu değişkenine göre bireysel tutum ve davranışlar ile yönetsel uygulamalar ve politikalar boyutlarında fark bulunmuştur. Buna göre lisans mezunu öğretmenlerin algılarının lisansüstü mezunu öğretmenlere göre daha iyi düzeyde olduğu görülmüştür. Yönetici ile çalışma süresi değişkenine göre bireysel tutum ve davranışlar boyutunda öğretmen algılarında farklılık gözlenmemiştir. Ancak ölçek genelinde, örgütsel değerler ve normlar ve yönetsel uygulamalar ve politikalar boyutlarında 3 yıl ve daha az süre yönetici ile çalışan öğretmen algılarının daha yüksek düzeyde olduğu bulunmuştur. Bu bulgular neticesinde teori ve uygulama bütünlüğü dikkate alınarak farklılıkların yönetimine ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine school principals' managing the differences according to teachers' opinion. The population of the study consists of 2274 teachers working in primary, secondary and high schools in Karaman city center in the 2020-2021 academic year. The sample of the study consists of 362 teachers randomly selected from these schools. The“Diversity Management Scale”was used as a data collection tool and the data were analysed with the SPSS program. As a result of the analyzes, it was concluded that the teachers' views on the dimensions of the diversity management scale were at the“agree”level. There was no difference in the total scale and the dimensions according to the variables of gender, marital status and being in the same union with the manager. Significant differences were found between the whole scale and its dimensions according to the variables of age and tenure at school. According to school level and seniority variables, there were differences in organizational values and norms, and administrative practices and policies. Regarding to the variable of educational status, there was a difference in the dimensions of individual attitudes and behaviors, and administrative practices and policies. Indeed, the perceptions of undergraduate teachers are at a better level than graduate teachers. Considering working time with the administrator, no difference was observed in the perceptions of teachers in terms of individual attitudes and behaviors. However, it was found that the perceptions of teachers working with a manager for 3 years or less in the dimensions of organizational values and norms, and managerial practices and policies were found to be at a higher level throughout the scale. In the light of the findings, considering the unity of theory and practice, suggestions were made regarding the management of differences.