İnşaat sektöründe yönetimin yapısı ve etkinleştirilmesi
  1. Tez No: 43990
  2. Yazar: HALİL KARASLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İLTER AKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
II ÖZET inşaat sektörü gerek ekonomik gerekse sosyal açıdan birçok faydalar sağlayan bir sektördür. Bu sektörün Türkiye ekonomisi için önemi büyüktür. Sektörün başarılı olması Türkiye'nin gelişmesini büyük ölçüde etkileyecektir. Başarının elde edilmesini sağlayan en önemli faktörlerden birisi etkili yönetimdir. Etkili yönetimin sağlanabilmesi için öncelikle yönetim ve yönetimle ilgili kavramların bilinmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, inşaat sektöründe yönetimin yapısına ilişkin mevcut durumun belirlenebilmesi amacıyla bir araştırma yapılmıştır. Araştırma örneklemini, İzmir ilinde faaliyet gösteren altı küçük inşaat işletmesi oluşturmaktadır. Araştırmanın küçük işletmelerde yapılmasının nedeni küçük işletmelerin ülkemiz ekonomisinde önemli bir yere sahip bulunmasıdır. Bu araştırma sonucunda araştırma kapsamına giren işletmelerde yönetim ve yönetimle ilgili kavramlara gereken önemin verilmediği bulgusuyla karşılaşılmıştır. Bu işletmelerde yönetimin etkinleştirilebilmesi için öncelikle aşağıda belirtilen hususlar yerine getirilmelidir. 1. Planlamada kritik yol yöntemi uygulanmalıdır. Bu şekilde eşgüdümleme ve kontrol işlevleri de daha sağlıklı bir şekilde gerçekleşecektir. 2. Eğer planlamada kritik yol yöntemi uygulanamıyorsa en azından çubuk diagramlar uygulanmalıdır. 3. Genel müdürler birçok işle uğraşarak detaylar içinde boğulmamalı, planlama ve eşgüdümleme işlevlerine daha fazla vakit ayırmalıdır. 4. Örgütlerde amaç birliğinin sağlanabilmesi için kalfa ve işçilerin sürekli aynı işletmede çalışmalarını sağlayacak gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. 5. İşletmelerde ödüllendirme ve cezalandırma sistemleri kurulmalıdır. 6. Komuta birliği tam olarak sağlanmalıdır. Bu şekilde örgütleme ve yöneltme işlevleri daha sağlıklı bir şekilde gerçekleşecektir. Bu çalışma üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölüm inşaat sektörünün Türkiye ekonomisindeki yerine ilişkin bilgilerden, ikinci bölüm yönetim ve yönetimle ilgili kavramlara ilişkin bilgilerden ve üçüncü bölüm inşaat sektöründe yönetimin yapısı ve etkinleştirilmesine ilişkin araştırma ile bu araştırmanın değerlendirilmelerinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Construction sector is the sector which provides many benefits for both economy and society. This sector has great importance for Turkish economy. The success of the 'sector will effect Tiirkiye's development on a large scale. Effective management is one of the most important factors which provides success. In providing effective management, first of all, we need to know the management and the items of it. In this study, descriptive research has been done about the management structure in construction sector in order to define available situation. The sample consists of the six small construction enterprises which are runing in İzmir. The reason for the investigation in small construction enterprises is that the small enterprises take an important place in our country's economy. At the end of this study it has been founded that necessary importance was not given to the management and management functions. In these businesses the following instructions must be taken into considerations for effective management: 1. In planning, a critical path method must be applied. Also, by this way, coordinating and control functions will be realized effectively 2. If the critical path method can't be applied in planning, at least stick diagram must be activated. 3. Genral managers mustn't be suffocated in details. They must give much time for planning and coordinating functions. 4. To provide unity of purpose in organizations the required organizations, which will make workers and foremen work permanantly in the same enterprise, must be done. 5. In enterprises punishment and rewarding system must be formed. 6. Unity of command must be exactly provided. By this way, coordinating directing functions will be realized effectively. This study consists of three parts. First part is about knowledge concerning with the place of construction sector in Tiirkiye's economy. Second part includes management and its functions. The last part is made up of the research about the structure of management, its effectiveness in construction sector and interpretation of the results.