Teknik ve endüstri meslek lisesi yöneticilerinin teknoloji liderliği davranışları
Technology leadership attitudes of technical and industrial high school managers
  1. Tez No: 439915
  2. Yazar: GÜRKAN BEYAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABİDİN DAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zirve Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı, Teknik ve Endüstri Meslek Liselerinde görevli öğretmenlerin görüşlerine göre, Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi yöneticilerinin (müdür, müdür yrd.) teknoloji liderlik davranışlarının nasıl olduğunu saptamaktır. Araştırmanın evrenini, 2013-2014 eğitim-öğretim yılında, Diyarbakır Merkez (Bağlar, Kayapınar, Yenişehir) ve bağlı ilçelerdeki (Silvan, Ergani, Bismil) Teknik ve Endüstri Meslek liselerinde görev yapan 604 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise, evrenden random yöntemi ile seçilen 360 öğretmen oluşturmuştur. Bu durumda, örneklemin evreni temsil etme oranı %59,6'dır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Sincar'ın (2009)“İlköğretim Okulu Yöneticilerinin Teknoloji Liderliği Rolleri Ölçeği”kullanılmıştır. Bu ölçme aracı, 5'li Likert tipi ve 29 maddeden oluşmaktadır. Ölçeğin birinci bölümünde kişisel bilgilere ilişkin sorular bulunmakta; ikinci bölümde ise Teknik ve Endüstri Meslek Liselerinde görevli yöneticilerin teknoloji liderlik davranışlarını ölçmeye yönelik sorular bulunmaktadır. Verilerin analizi ve yorumunda yüzdelik, t-testi, varyans analizi (one-way) ve scheffé testinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin çözümlenmesi, SPSS 21 programından yararlanılarak yapılmıştır. Anlamlılık düzeyi 0.05 olarak alınmıştır. Araştırma sonucunda ulaşılan önemli bulgular şunlardır: I. Teknik ve Endüstri Meslek Liselerinde görevli öğretmenlerin verdikleri yanıtların alt boyutlarındaki ortalamaları incelendiğinde;“insan merkezlilik”(x=2,86),“vizyon”(x=2,89),“ iletişim ve işbirliği”(x=2,83) ve“destek”(x=2,88) alt boyutlarında“kısmen katılıyorum”düzeyinde saptanmıştır. Ölçek bazında öğretmen görüşlerinin ortalaması ise x=2,87 olup bu da“kısmen katılıyorum”düzeyindedir. II. Yöneticilerin teknoloji liderlik davranışlarına ilişkin en düşük düzeyde gösterdikleri üç davranış sırasıyla; (1)“Okuldaki teknolojinin kullanımına ilişkin etik durumları okulun tüm üyeleriyle birlikte belirlerler (x=2,53; katılmıyorum)”, (2)“Eğitim teknolojilerinin okulda etkili kullanımı için, öğretmenlerin görüşlerine başvururlar (x=2,66;kısmen katılıyorum)”, (3)“Velilerle iletişim ve işbirliğinde internet teknolojilerinden faydalanırlar (x=2,68; kısmen katılıyorum)”dır. III. Yöneticilerin teknoloji liderlik davranışlarına ilişkin en yüksek düzeyde gösterdikleri üç davranış sırasıyla (1)“Eğitim teknolojilerini okula kazandırırken öğretmenlerin ve öğrencilerin ihtiyaçlarını belirler (x=3,02; kısmen katılıyorum)”, (2)“Öğrencilerin gelişimleriyle ilgili veri toplamak için eğitim teknolojilerinden yaralanırlar (x=2,98; kısmen katılıyorum)”, (3)“Öğretmenlerin eğitim teknolojilerinin kullanımıyla ilgili eğitim almalarını özendirir (x=2,97; kısmen katılıyorum)”dır. IV. "Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi yöneticilerinin teknoloji liderlik davranışlarına ilişkin öğretmen görüşleri arasında cinsiyet, medeni durum, öğrenim durumu, kültür ve meslek öğretmenliği değişkenlerine göre anlamlı fark saptanmamıştır. Ancak kıdem değişkenine göre 1-5 yıl kıdeme sahip öğretmenler ile 21 yıl ve üstü kıdeme sahip öğretmenlerin görüşleri arasında anlamlı fark saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the technological leadership attitude's of Industrial Hıgh School managers, according to the views of the teachers. This research was applied to the 604 teachers who were working in Diyarbakır and in some of its central districts ( Bağlar, Kayapınar, Yenişehir ), and other districts were ( Silvan,Ergani, Bismil ) in 2013-2014 Educational Year. The sample of the research is consisted of 360 teachers chosen randomly. The representation rate of the sample's is %59,6“Elementary School Administrators Technology Leadership Roles Scale”by Sincar (2009) was used as a data collection appliance. This measurement tool is consisted of 5 likert type and 29 clauses. In the first part of the measurement there are personal questions, in the second part there are questions about the technological leadership attitudes of the Industrial Hıgh School managers. While analyzing and commenting the datas, these methods were applied: percentage, t-test, analysis of variance (one-way) , scheffe. While resolving the datas we used SPS 21 programme. Significance level is taken 0.05 At the end of the research there are some important points: I. When we look at the answers and their subscales given by the Industrial Hıgh School teachers we see that :“human based”(x=2,86),“vision”(x=2,89),“ communication and cooperation”(x=2,83) ve“support”(x=2,88) in subscale“partly agreement”the averge of the teacher's view is x=2,87 in measure based and this means“partly agreement”. II. The lowest 3 levels about managers' technological attitudes are: (1) He determines the use of technology with the teachers in a fair way (x=2,53),“does not agree”, (2) He cooperates with the teachers in order to use the technology in an effective way (x=2,66),“partly agreement”, (3) He communicates and cooperates with the conservators while using the technology (x=2,68)“partly agreement”. III. The highest 3 levels about managers' technological attitudes are: (1) He determines the needs of teachers and students while bringing the technology to school (x=3,02),“partly agreement”, (2) He utilizes the technology while collecting data about the students' developments (x=2,98),“partly agreement”, (3) He encourages the teachers to take education about the use of technology (x=2,97),“partly agreement”. IV. There are some different views among the teachers about the Technic and Industrial Hıgh School managers' technological leadership attitudes. It depends on gender, marital status, education and if he is a teacher of profession or not. But when we look at the seniority variable, we see that, there are so many different views among the teachers who work for 1-5 years and over 21 years.