Öğrenci algılarına göre öğretmenlerin mesleki etik kurallara uyma düzeyleri (Şanlıurfa İli Haliliye İlçesi örneği)
The level of teachers' obeying occupational ethical rules according to the student perceptions (the sample of Haliliye Şanliurfa City)
  1. Tez No: 439925
  2. Yazar: MURAT KIRICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZMUSUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zirve Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada,“Öğrenci algılarına göre öğretmenlerin mesleki etik kurallara uyma düzeyleri nedir? Bunlar, öğrencilerin cinsiyet, sınıf, ailesinin geliri, genel not ortalaması, ebeveyn algısı ve okulda mutlu olma değişkenlerine göre değişmekte midir?”sorularına yanıt aranmıştır. Araştırmanın evreni, Şanlıurfa İli Haliliye İlçesi 6, 7 ve 8. sınıflarda öğrenim gören toplam 24237 öğrencidir. Araştırmanın örneklemini Şanlıurfa İli Haliliye İlçe merkezinde seçkisiz (Random) küme örnekleme yöntemi ile seçilen 10 ortaokulun 450 kişilik öğrenci grubu oluşturmuştur. Bu araştırmada; Gündüz ve Coşkun (2012) tarafından hazırlanan“ Öğrenci Algısına Göre Öğretmen Etik Değerler Ölçeği”kullanılmıştır. Buna ek olarak araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 10.0 programında analiz edilmiştir. Çalışmada frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve parametrik olmayan testler grubundan Mann Whitney-U testi ve Kruskal Wallis testi kullanılmıştır.“Mesleki Sorumluluk”ve“Mesleki Yeterlilik”alt boyutunda öğretmenlerin genel olarak etik kurallara uyma düzeylerine öğrencilerin çok katıldıkları belirlenmiştir. Ancak öğrenciler, öğretmenlerin öğrencilerine eşit davranmaları, eşit söz hakkı vermeleri, derslerini büyük bir zevkle işlemeleri, öğrencileri mutlu etmek için ellerinden geleni yapmaları, hata yaptıklarında öğrencilerden özür dilemeleri ve öğrencilerin çeşitli ihtiyaçlarının karşılanması ile ilgili maddelere orta düzeyde katılmaktadırlar. Öğretmenlerin mesleki etik kurallara uyma düzeylerinin, kız öğrenciler tarafından daha olumlu bir şekilde algılandığı belirlenmiştir. Öğrencilerin sınıf düzeylerine göre sekizinci sınıf öğrenci algı düzeyi düşük, öğrencilerden aile yapısı demokratik olanların algı düzeyleri ise yüksek çıkmıştır. Okulda kendini mutlu hisseden öğrencilerin, öğretmenlerinin etik kurallara uyma düzeylerini daha olumlu algıladıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the questions“What is the level of teachers' obeying occupational ethical rules according to the student perceptions? Whether these levels change or not according to the students' gender, class, family income, GPA (Grade Point Average), perception on parents and the situation being happy in school?”were answered. The universe of the research consisted of 24237 lower-secondary students in total studying in 6th, 7th and 8th grades in Sanliurfa Province Haliliye district. The study sample was 450 students selected randomly from 10 lower-secondary schools in Haliliye district center in Sanliurfa province. In this study;“Teachers' Ethical Values Scale”developed by Gunduz and Coskun (2012) was utilized. Additionally, to enlighten the related research questions, personal information form developed by the researcher was used. The data obtained from scale and personal information form were analyzed using the SPSS ® 10.0 software. In this study, frequency, percentage, arithmetic mean and the Mann-Whitney-U test and Kruskal-Wallis test among nonparametric tests group were used to answer the research questions. According to the students' perceptions on teachers' obeying occupational ethical rules, the sub-dimensions of“Professional Responsibility”and“Professional Competence”was found high-level. However, following scale items of“equal behaving the students, giving equal right to speak, feeling a great pleasure during teaching-process, doing best to enable students become happy, apologizing when fails, and meeting students' needs”were reported as middle-level by students. The girl students had higher perception on their teachers' obeying occupational ethical rules.The students with democratic family structure had higher perception on their teachers' obeying occupational ethical rules. The students who report themselves happy at the school had higher perception on their teachers' obeying occupational ethical rules. The 8th students had lower perception on their teachers' obeying occupational ethical rules.