İhracat yönetiminde karar verme ve planlama süreci ve bir saha araştırması
- Tez No: 43993
 - Danışmanlar: PROF.DR. GÜNAL ÖNCE
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Relations, Business Administration
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET İhracat ülkelerin ödemeler dengesini etkileyen gelir getirici önemli bir faaliyet olduğundan, dünyanın her yerinde özendirici uygulamalarla geliştirilmeye çalışılmaktadır. Bu teşvik uygulamaları, işletme düzeyinde gerçekçi kararlar, planlama ve nitelikli yönetimle desteklenmezse, ihracata yönelik çabalar istenen amaca ulaşamaz. İhracat; işletmeler açısından, pazarlarını genişletmek ve ürünü daha primli fiyattan satmak ve işletme amaçlarını en üst düzeyde gerçekleştirmek açısından önemlidir. İşletmeler ihracata yönelmeye gerçekçi güdülerle karar verirlerse ve ihracat planlamaları doğru yapılırsa bu hedefler gerçekleştirilmesi zor hedefler değildir. İhracat yöneticileri, ihracatla ilgili olarak karar verme, planlama ve uygulama aşamalarını yönlendirmektedirler. Çalışmamızın konusu ihracat Yönetiminde Karar Verme ve Planlama Süreci ve Bir Saha Araştırması' olduğundan, ihracat yönetiminde karar verme ve planlama süreci incelenerek ihracatçıların kararlarını ve planlarını nasıl şekillendirdiklerini ortaya konacaktır. İhracat yönetimi bu süreçlerde ürünle ilgili her unsurla ilgilenmektedir. Bu unsurlar: pazara girme, rekabete karşı mücadele, finansal kararların oluşturulması, dağıtım kanallarının seçilmesi gibi konulardır ve oldukça rekabetçi bir çevrenin (yurtiçi ve uluslararası çevre) etkilediği alanlarda gerçekleşmektedir. Çalışmamızın ilk bölümü karar verme, planlama ve ihracat pazarlaması konularını açıklamaktadır. Bunlar ihracat yöneticileri için, hedef pazarların belirlenmesinde ve pazar potansiyellerinin ortaya konmasında yol gösterici temel konulardır. Başarılı bir ihracat pazar araştırması faaliyetinin yürütülmesi için hangi konulann gözönünde bulundurulması gerektiği ikinci bölümde inceienecekiir. Üçüncü bölümün amacı, ihracat faaliyetlerini etkileyen çevreseifaktörleri incelemek ve bunların karar verme ve planlama süreci üzerine etkilerini ortaya koymaktır. Finansal planlama ve ihracat yönetimi üzerine etkileri dördüncü bölümde incelenecektir. Beşinci bölüm ihracat şirketlerinin rekabet edebilirliklerini korumalarına yönelik gelecek planlaması i!e ilgilidir. Altıncı bölümde, İzmir'deki ihracatçı işletmelere yönelik yapılan bir saha araştırması yer almaktadır. Son bölüm sonuç ve önerileri içermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Exports of commodities effect every country's economy through its outstanding revenue effect on the country's balance of payments. Therefore, high priority is given to the export improvement by ail countries, emphasized by their export planning programs as encouragements. However, these encouragements should be supported by realistic decisions and planning which should be implemented by well established export companies. Inspite of being a relativly important subject, the export management faces new challenges in the highly competitive globalization period. Export managements are related with decision making, planning, and practise processes. The topic of this study is 'Decision Making and Planning Process in Export Management: Field Research'. It is discussing the decision making and planning process in export management and investigating how the exporters shaping their decisions and plannings. Export management is responsible for all features of the products: introducing it to market, struggeiing against competition, making financial decisions, getting contact with distrubition channels. These operations are taking place in a challenging national and international environments. Reaching the aim of the export companies requires a carefully consideration of these internal and external aspects. The first chapter of this study explains: decision making, planning, and export marketing terms, which are needed by the decision makers within the exporting companies. They will need them in their tasks of formulating targets and estimating potential markets. A systematic description of the steps which must be taken, in order to be successful in international market research will bediscussed in the second chapter. Third chapter is intended to explain the environmental effects on decision making and planning process. Financial planning and its contributions on a successful export management is the issue in the fourth chapter. Fifth chapter is merely reletad with futural planning of an export company in order to keep the competitiveness of it. The sixth chapter is devetod to a field research in which the selected sample of export companies (based in İzmir) is investigated a) to find out the motives of ihe companies for export and b) to expose the problems they face in export decision making and planning process. The last chapter of this study contains the conclusion and suggestions.