Çokuluslu şirketlerin dünya pazarlarına yayılma stratejileri ve globalleşme üzerine etkileri
  1. Tez No: 43992
  2. Yazar: YASEMİN TORAMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUAMMER DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Globalleşme, dünya ekonomisinde çalışma yaşamını ve yaşam biçimlerini etkile¬ mektedir. Bu etkilerin sorumluları ise genellikle dünya çapında etkinlik gösteren çokuluslu şirketlerdir. ABD, Japonya, Almanya, Fransa, isviçre, Hollanda, ingiltere gibi gelişmiş ülke merkezli büyük şirketler, hiç bir dünya ülkesinin başaramadığı ölçüde bir global bütünleşmeyi gerçekleştirmiştir. Bu şirketler dünya çapında mal, para ve bilgi akışını denetleyerek, faaliyetlerim sürdürürken dünya ekonomisine yön ver¬ mektedirler. Çokuluslu şirketler bir yandan faaliyetlerini yürütürken bir yandan da dünyayı bütünleştirmede itici güç rolünü üstlenmektedirler. Bu şirketler global düzeyde düşünüp, planlama yapan yöneticiler tarafından yönlendirilirler. Globalleşme süreci, çokuluslu şirketlerin yönetimi, faaliyetleri ve faaliyetlerinde¬ ki değişim düzeyini kapsar. Globalleşme süreci, firmanın faaliyetlerinin detaylı olarak analize bağlı olarak gelişir. Bu sürecin gelişiminde, çokuluslu şirketlerin dünya çapında faaliyetlerini sürdürme şekillerine bakılmalıdır. Bu çalışmanın birinci bölümünde, dünya pazarlarında değişimlerin kaynaklan ol¬ arak globalleşme, globalleşmeyi destekleyen gelişmeler, ekonomik bütünleşmeler ve üçler ekonomisi ele alınmıştır. Globalleşme sürecinde çokuluslu şirketlerin sahip ol¬ dukları avantajlara yer verilmiştir. ikinci bölümde stratejinin tanımlan yapılarak strateji seçiminde ve başansında önemli olan hususlar açıklanmaya çalışılmıştır. Çokuluslu şirketlerde stratejik planlama gereksinimi, stratejik planlamanın faydalan ve aşamalan incelenmiştir. Üçüncü bölümde çokuluslu şirketlerin dünya pazarlanna giriş ve yayılma yöntemleri, bu yöntemlerin avantaj ve dezavantajları ile bağlantılı olarak birlikte ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, global strateji alternatifleri ortaya koyularak, globalleşme ve global stratejiler üzerinde etkili olan hususlar açıklanmıştır. Global tüketiciler ağı oluşumu çerçevesinde global standardizasyon stratejisi ve global entegrasyon ağı oluşumu sürecinde işbirliği stratejileri detaylı olarak onaya koyulmaya çalışılmıştır. Bu aşamada sunulan Ford-Mazda İşbirliği Projesi, çokuluslu şirketler arasında oluşanstratejik ilişkilerin gelişimi ve yönetim sürecinin geçirdiği aşamaları göstermede başarılı bir örnek olarak verilmiştir. Son bölümde ise firmaların global alanda başarılı olmalarının nedenlerine ve dünyanın en büyük gelirli şirketlerinin performanslarının incelenmesine, ülkeler ve sektörel açıdan değerlendirilmelerine yer verilmiştir. Dünyanın en büyük firmaları arasında, Türk firmaları olarak Sabancı ve Koç Holding örnekleri verilmiş ve dünya çapında konumlan incelenmiştir. 'Çokuluslu Şirketlerin Dünya Pazarlarına Yayılma Stratejileri ve Globalleşme Üzerine Etkileri' konulu tezimde, bana en başından itibaren konu seçiminde, en doğru kaynaklara ulaşmamda, verilerin değerlendirilmesinde, tezimin bugünkü haline gelme sinde ve sonuç olarak tezimin içeriğinin kalitesinin yükselmesine katkıda bulunan isim lerini sayamadığim pekçok kişiye, değerli fikirleri ve yapıcı eleştrileriyle bana yol gösteren Sayın Hocam Prof.Dr. Muammer Doğan 'a, teşekkürlerimi bir borç bilirim. Yasemin TORAMAN
Özet (Çeviri)
Globalization effects business processes and life styles in every way in the world economy. The caures of this trend are the multinational companies operating world- wide. The giant companies which are based in the developed countries like USA, Jap¬ on, Germany, France, Switzerland, Netherland, England, have reached global integra- tion that no coutries can never achieve. in the world of business in the 1990 s, there is evidence of vast business interre- lationships that span the globe. Multinational companies control the flow of goods, money and information worldwide. They are operating in the worldwide markets and they direct the world economic structure. Multinational companies undertake the role of integrating wordwide markets in every respects. They are managed and directed by the CEO's who have global ap- proaches. The title of the thesis is 'Expansion Strategies of Multinational Companies To The Worldwide Markets and Their Impacts On Globalization'. it is investigated how multinational companies structure and manage worldwide activities. There has been a rapid increase in research on the topic of globalization, associated with the changes in- how they manage and structure worldwide activities. in the fırst part, the changes in the world markets are explained. Multinational companies have some advantages in the globalization process. Then in the second and third parts, the choice of strategies and the strategic planning process are developed. The fourth part consists of global standardization and cooperative strategies. Ford- Mazda Project developed jointly by Ford Motor Company and Mazda Motor Corpora- tion provides a useful illustration of the management process involved for building a strategic alliance. And in the last part, a summary of an article developed for use in ex- ecutive education program aimed at preparing its executives for global competition and the ranking of the world's largest corporations are given.