Okul müdürlerinin etik liderlik davranışları ile öğretmenlerin örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişki
Relationship between organizational commitment of teachers and ethical leadership behaviours of headmasters
  1. Tez No: 439972
  2. Yazar: AYFER BOZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CEZMİ SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zirve Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmenlerin örgütsel bağlılığı ile okul müdürlerinin etik liderlik davranışlarını arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu 2014-2015 eğitim öğretim yılında Gaziantep ili Şahinbey ve Şehitkamil ilçesindeki ilk ve orta okullarda görev yapan 167 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmadaki veriler öğretmenlere uygulanan 'örgütsel bağlılık ölçeği' ve 'etik liderlik ölçeği' sonucu toplanmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin etik liderlik algıları 'katılıyorum' düzeyinde, örgütsel bağlılıkları 'kısmen katılıyorum' düzeyinde bulunmuştur. Ayrıca etik liderliğin örgütsel bağlılığın önemli bir yordayıcısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara dayanılarak çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to find out relationship between organizational commitment of teachers and ethical leadership behaviours of headmasters. The group of research consists of 167 teacher working in primary and secondary schools the education year of 2014-2015 in Şehitkamil and Şahinbey Gaziantep. The data were collected thurowgh the scale of organisational commintment and scale of ethical leadership. It was found that teacher's ethical leadership are at the level of“I agree”and organizational commintments are at the level of“ partially I agree”. It is also that ethical leadership has an important effect on organizational commintment. Based on the findings of this research, some suggestions are offered.