İlkokul öğretmenlerinin değerler eğitimi ve uygulamalarına yönelik görüşleri üzerine nitel bir araştırma Batman il örneği
Primary teachers 'views on qualitative research value for education and practice Batman sample
- Tez No: 439971
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN TAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Zirve Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilkokul öğretmenlerinin değerler eğitimi ve uygulamalarına ilişkin görüşlerini belirlemektir. Bu çerçevede, amaçlı örnekleme seçimi ile oluşturulan çalışma grubuna; gerekli izinler alınarak ve uzman görüşlerine başvurularak, benzer bir çalışmayı yapmış olan İstanbul Yahya Kemal Beyatlı Ortaokulu Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Dersi Öğretmeni Fatih Ateş (2013) tarından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı bu çalışmada, durum çalışması deseni kullanılmıştır. Çalışma grubu, Batman il merkezindeki on ilkokulda görev yapan 12 öğretmenden oluşmaktadır. Verilerin çözümlenmesinde betimsel analiz yöntemi kullanılarak öğretmen görüşleri yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the views and values of primary school teachers for training and practice. In this context, the purpose of the working group formed by sampling selection; taking necessary permission and expert opinion has been taken, which has conducted a similar study in Istanbul Yahya Kemal Beyatlı Secondary School of Religion and Moral Course Teacher Fatih Ateş (2013) semi-structured interview form developed from the tar was applied. In this study used qualitative research methods, case study design was used. The working group is comprised of 12 Batman teachers in ten primary schools in the province. Teachers' views by using descriptive analysis method to analyze the data are interpreted