Okul yöneticilerinin liderlik stilleri ile öğretmenlerin motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Evaluation of the relationship between leadership styles and motivation of teachers in school administrators
- Tez No: 439973
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET DÖŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul yöneticilerinin sergiledikleri liderlik stilleri ile öğretmenlerin motivasyon düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmaya, Adana ili Çukurova ilçesindeki ilkokul, ortaokulda görevli 320 yönetici ve öğretmen katılmıştır. Veriler, Çok Faktörlü Liderlik Ölçeği ve Motivasyon Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Yöneticilerin benimsedikleri liderlik stilleri ile öğretmenlerin motivasyonları öğretmenlerin arasında pozitif yönde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Tüm liderlik stilleri; ekonomik faktörler ile düşük düzeyde ilişkili, psiko-sosyal faktörler, örgütsel ve yönetsel faktörler ile orta düzeyde ilişkilidir. Ayrıca serbestlik tanıyan liderlik stilinin yöneticilerin motivasyonları ile ters yönde ilişkili olduğu görülmüştür. Okul yöneticilerinin sergilemiş oldukları liderlik stilleri alt boyutlarına bakıldığında çalışanların algılamalarına göre yöneticiler en düşük düzeyde serbestlik tanıyan liderlik stilini benimsemektedirler. Buna karşın yöneticiler en fazla dönüşümcü liderlik stilini, daha sonra da sürdürümcü liderlik stilini benimsemektedirler. Çalışmadan elde edilen sonuçlar, olumlu liderlik özelliklerinin benimsendiğini ve bu özelliklerin motivasyonu az da olsa arttırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the levels of teachers motivation and leadership styles displayed by the school administrators. 320 officers who are elementary school and secondary school teachers and administrators in Çukurova, Adana have participated in this study. Data was collected by using the Multifactor Leadership Questionnaire and Motivation Scale. A positive correlation has ben determined between the leadership styles adopted by the leaders and tehir motivation. Itvis also observed that all leadership styles are associated with low level of economic factors and moderate psychosocial, organizational and managerial factors. It has also been observed that the relationship has an inverse correlation between the free style of executive leaders and their motivation. When it comes to the sub-dimensions of the leadership styles that have been demonstrated by the school directors, -based on the perception of the employees-leaders adopt a leadership style that refers to the lowest level of freedom. However, they adopt a more transformational leadership style and a transactional leadership style follows it. The results obtained from this study indicate that positive leadership qualities have ben adopted and these features increase the motivation to some extent.