Türkiye'de ailenin korunmasına yönelik olarak sürdürülen politikaların değerlendirilmesi
- Tez No: 43999
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SERAP SOYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET : Aile, insanlık tarihi boyunca var olmuş ve bütün medeniyetlerin hukuk sistemleri de aileyi önemsemiş ve düzenlemiştir. Ancak diğer bir çok şey gibi aile de; tarihi, ekonomik, sosyal ve siyasal olaylardan etkilenmiş ve değişime uğramıştır. 20. Yüzyılın başından itibaren aile yapısında meydana gelen olumsuz değişmeler aile kurumunu tehdit edici bir nitelik kazanmıştır. Günümüzde, tüm dünyada pek çok ülke, toplumun temelini oluşturan aile kurumunun korunması gerektiğini kabul etmiş ve bu konuda ciddi çalışmalara girişmişlerdir. Ailenin korunması, güçlendirilmesi ve desteklenmesine yönelik olarak devletin aldığı tüm politik kararlar aiie politikaları olarak tanımlanmaktadır. Ailenin korunmasına yönelik faaliyetler bugün uluslararası boyutlara ulaşmıştır. Bu çerçevede ülkemizde de son yıllarda ailenin korunmasına ve güçlendirilmesine yönelik önemli, somut adımlar atılmıştır.“Türkiye'de Ailenin Korunmasına Yönelik Olarak Sürdürülen Politikaların Değerlendirilmesi”adını taşıyan bu tez çalışması üç bölümde oluşmakta olup; Birinci bölümde, genel çerçevede ailenin tanımı, fonksiyonları ve aile yapısı, İkinci bölümde, sosyal değişim sürecinde, aile yapısında meydana gelen değişmeler çeşitli ülkelerle karşılaştırılmalı olarak, Üçüncü bölümde ise, ülkemizde ailenin korunması amacıyla sürdürülen hukuki, ekonomik ve sosyal politika tedbirleri ele alınmış ve incelenmiştir. Sonuç kısmında ise, ailenin korunmasına yönelik politika tedbirlerinin geniş kapsamlı bir politikalar demeti olduğu belirtilerek, bu tedbirlerin başarıya ulaşabilmesinin istikrar, kararlılık ve denetim ilkelerinin uygulanmasına bağlı olduğu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT :“Family”has existed throughout the history of humanity. The law systems of all civilisations have placed great importance on and made arrangements for it. However, like many other things, the family has been influenced by historic, economical, social and political events and has changed. The unfavourable changes in the family structure since the beginning of 20 Th. Centuries have had threatening effect on this institution. Today, many countries in the world agree that the family, which is the basic of society should be protected and they have started to work on this issue. All the political decisions taken by the state to maintain, strengthen and support the family defined as“family policies”. The activities directed to the protection of the family have, today, reached international extents. In recent years, Turkey has also taken significant and concrete steps in this direction. The thesis, titled“The Evaluation of the Policies Concerning the Protection of the family in Turkey”consists of three main chapters. The first chapter deals with the definition and functions of the family and its structure. The second chapter analyses the changes in the family structure in the process of social change by comparing the situation in different countries. The third chapter evaluates the legal, economical and social policy measures taken in our country for the protection of the family. In the conclusion chapter, it is maintained that such political measures are in fact a combination of large scale policies and it is stated that the successes of these measures depend on their application with consistency and determination.