Çok uluslu işletmelerde kur riskine karşı korunma yöntemleri
- Tez No: 44000
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BERNA TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Günümüzde, uluslararası piyasalarada faaliyet gösteren çok uluslu işletmelerin en önemli sorunlarından biri de döviz piyasalarındaki kur dalgalanmalarıdır. Dalgalanmaların doğurduğu riskin zaman zaman çok büyük boyutlara ulaşması, maii piyasaları bu riski minimize edecek teknikleri geliştirmeye yöneltmiştir. Bunun sonucu olarak forward, futures, opsiyon ve swap gibi teknikler ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada, döviz kurlarındaki dalgalanmaların çok uluslu işletmeler üzerinde yarattığı etkiler ile bu etkilerin korunma teknikleriyle nasıl yok edilebileceği incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde, konuya genel bir giriş yapabilmek için, döviz piyasalarıyla ilgili genel kavramlar ile vadeli işlem piyasası araçları tanıtılmıştır. İkinci bölümde, döviz kuru riski kavramı ile kur riski türlerinin çok uluslu işletmeler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, kur riskinden korunmak için kullanılan firma içi ve firma dışı yöntemler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, one of the most important problems of the Multinational Corporations is the exchange rate fluctuations. The fact that the risk, caused by the fiuctations, sometimes reaches very big amounts, has led the financial markets to develop techniques which minimize this risk. As a result of this, some techniques such as forward, futures, options and swap were developed. In this paper, the effects of exchange rate fluctuations on the Multinational Corporations and the ways to eliminate these effects by means of the hedging techniques are examined. In the first part of the paper, general concepts of foreign exchange markets and also forward market instruments are discussed in order to make an introduction to the subject. In the second part, foreign exchange risk concept and its effects on the multinational corporations are examined. Balance sheet and off-balance sheet hedging techniques are discussed in the third part.