Hukuksal açıdan kadına yönelik aile içi şiddet; 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanunun İzmir mahkemelerindeki uygulaması
The Domestic violence against women from the legal perspective; The practice of 'The Act of Protecting Family numbered as 4320' in Izmir city courts
- Tez No: 125249
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BEDRİYE IŞIK ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Yasalarda ve uluslararası sözleşmelerde erkeklerle eşit haklara sahip oldukları kabul edilen kadınlar, toplumun en temel birimi olan aile içinde şiddete maruz kalmaktadırlar. Aile içinde yaşanan şiddet, anne ve çocukların duygusal ve fiziksel dünyalarında önemli hasarların meydana gelmesine sebep olmaktadır. Bu balamdan aile içi şiddet, toplumsal güvenlik, barış ve kalkınmanın sağlanmasında olumsuz bir etkiye sahiptir. Tezimizin amacı, hukuksal açıdan kadına yönelik aile içi şiddeti incelemek, bu konuda özel olarak çıkarılmış bir kanun olan 4320 saydı Ailenin Korunmasına Dair Kanun'un İzmir Sulh Hukuk ve Sulh Ceza Mahkemeleri'nde ne şekilde uygulandığım tespit etmektir. Tezimiz uç bolümden oluşmaktadır. Birinci bolümde aile, şiddet ve aile içi şiddet kavramları sosyolojik, psikolojik ve hukuksal açılardan incelenmeye çalışılmıştır. Bu bolümde ayrıca, aile içi şiddetin Türkiye'de ve dünyadaki tarihsel süreci ile kadına yönelik aile içi şiddeti açıklayan teorilere yer verilmiştir. İkinci bolümde ise, Türk hukukunda ve uluslararası sözleşmelerde kadına yönelik aile içi şiddeti doğrudan veya dolaylı şekillerde teşvik eden kanun maddeleri incelenmiş, ayrıca kadın açısından olumlu olarak nitelendirilebilecek kanun hükümlerine de yer verilmiştir. Üçüncü bolümde ise, İzmir Sulh Hukuk Mahkemeleri ve İzmir Sulh Ceza Mahkemeleri'nden 4320 saydı Ailenin Korunmasına Dair Kanun' a ilişkin olarak toplanan istatistiksel veriler ile kanuna ilişkin somut olay incelemelerine yer verilmiştir. Sonuç bölümünde ise yapılan incelemeler ışığında konuya ilişkin olarak tespitler yapılmış ve kanunun daha etkili uygulanabilmesi için öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In all the acts and international conventions, it is consented that, the men and women have equal rights. However, the women are exposed to violence in domestic area where is considered to be the main unit of society. Domestic violence causes important physical and emotional damages on women and children. Therefore, this has a negative impact on public safety, peace and development The aim of mis thesis is to investigate domestic violence against women from legal perspective and to question how practiced“The Act of Protecting Family numbered as 4320”in İzmir Civil Courts of Peace and Criminal Courts of Peace. ? This thesis consists of three chapters. In Chapter One, the terms of family, violence and domestic violence were examined from the sociological, psychological and legal perspectives. Moreover, the history of domestic violence in the world and Turkey and the theories that explain the domestic violence against women took place. In Chapter Two, the articles of some Turkish codes and international conventions mat are connected with domestic violence against women directly or indirectly were stated, as well as the datas that were collected from Izmir Criminal and Civil Courts of Peace about The Act of Protecting Family numbered as 4320. In addition, real cases about The Act of Protecting Family numbered as 4320 were investigated. In the Conclusions Chapter, as a result of the investigations and datas, findings, suggestions and statements about the thesis subject were put forward. f^ VögŞügETÎİ KDROLI.'