Çeliklerin ısıl işlemleri ve çelik türleri ile ilgili bilgisayar programı yazılım
Computer programming for steel types and heat treatment of steels
  1. Tez No: 4400
  2. Yazar: BURHANETTİN İNEM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. E. MUSTAFA UYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÇELİKLERİN ISIL işlemleri ve çelik türleri ile İLGİLİ BİLGİSAYAR PROGRAMI YAZILIMI (Yüksek Lisans Tezi) Burhanettin INEM GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1988 ÖZ Çeliklerin ısıl işlemlerine temel teşkil eden ısıl özel likler, çelik üreticisi firmaların hazırladıkları kataloglardan elde edilmektedir. Bu kaynaklarda her çeliğin ısıl işlem özel liklerini bulabilmek, güç olmaktadır. Bilgisayarların, çelik ısıl özellikleri ve ısıl işlemleri konusunda da büyük kolaylık sağla yacağı düşüncesiyle, GW-BASIC programlama diliyle; Türkiye'de Asil Çelik ve Makina Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) tarafından üretilen çeliklerin; Diğer ülke standartlarındaki eşdeğerleri, ısıl işlem özellikleri, kimyasal bileşimleri, mekanik özellikle leri, ısıl işlem ısı-zaman diyagramlarını ihtiva eden bir veri tabanı oluşturulmuştur. Programda çelikler hakkında çok sayıdaki bilgiye kısa bir zaman dilimi içerisinde ulaşılabilmekte ve bu haliyle kataloglardan daha verimli ve kullanışlı olmaktadır, ihtiyaç duyulması halinde mevcut verilere ilave ve verilerde değişiklik yapılması, bilgilerin ve ısı-zaman diyagramların çıktılarının yazıcıdan kağıda alınması da planlanarak endüstrinin ihtiyacına cevap verebilecek bir şekle getirilmiştir. II
Özet (Çeviri)
COMPUTER PROGRAMMING FOR STEEL TYPES AND HEAT TREATMENT OF STEELS ( M.Sc. Thesis ) Burhanettin INEM GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 1988 ABSTRACT The heat treatment procedures of steel are generally obtained from the steel producer's catalogs. But it is a time consuming job to find the heat treatment procedures of different steels in these catalogs. To overcome this problem a computer program has been prepared. The heat treatment properties, chemical compositions, mechanical properties after heat treatment, time- temperature curves, and foreign standard equivalents of MKEK and ASIL ÇELİK steels had been accounted for the data base. Using the program, it is possible to obtain extensive amount of information about the properties of steels in a very short period of time. If necessary, xt is also possible to add new data to the current data-base, to obtain printouts of time-temperature curves and other information. Thus, the program may meet most of the requirements of industry. Ill