Motorda yağ karakteristiklerinin güçlendiren katıklar
Effects of specific oil additives on the engine lubricant charasteristic
  1. Tez No: 4399
  2. Yazar: YAKUP İÇİNGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE ERDİLLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
MOTORLARDA YAG KARAKTERİSTİKLERİNİ GÜÇLENDİREN KATIKLAR (Yüksek Lisans Tezi) Yakup İÇİNGÜR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1988 OZ Taşıtların değişik yük ve çalışma koşullarında, motorlarında meydana gelen parça sürtünmeleri, motor parçalarının çabuk aşın masına ve bozulmasına neden olmaktadır. Parça def ormasy onuna bağlı olarak motor karakteristikleri de değişmektedir. Bu araştırmada, motor yağlayıcılarına eklenen değişik gruplardaki özel katıkların, motor performansına, yakıt tüketimine ve motor yağı viskozite değişimlerine, etkileri araştırılmıştır. Karşılaş tırmalı olarak yapılan deneysel çalışmalarda özel katıkların motor yağlarında kullanılmasının, yakıt ve yağ ekonomisiyle viskozite kararlılığı açısından yararlı olabileceği belirlen miştir. II
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF SPECIFIC OIL ADDITIVES ON THE ENGINE LUBRICANT CHARASTERISTIC (Master Thesis) Yakup İÇİNGÜR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1988 ABSTRACT Mechanical friction between rotating and sliding engine parts during various operational conditions, causes considerable wear and deformation. Deformation of engine parts effects engine characteristics. The effects of various specific oil additives on engine performance and oil viscosity were investigated in this study. Comparative test results show that, engine fuel and oil economy and stability of viscosity is improved by using specific engine oil additives. Ill