Hemen yükleme yapılan 4 implant destekli tedavilerde anterior implantların farklı açılarda yerleştirilmesinin sisteme etkilerinin üç boyutlu sonlu elemanlar stres analiz yöntemi ile incelenmesi
The investigation of effect of placing anterior implants with different angles on the immediat loading 4 implant supported treatment system using three dimensional finite element stres analysis method
  1. Tez No: 440001
  2. Yazar: ONUR ÖZNALÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÜNGÖRMÜŞ, PROF. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Dental implantlar, kaybedilen doğal dişler sonrasında bozulan oral fonksiyonun ve estetiğin geri kazandırılmasını sağlamak amacıyla rutin şekilde uygulanmaktadır. Diş kayıpları sonrasında başlayan ve yaşlı bireylerde daha sıklıklı görülen fizyolojik rezorpsiyona bağlı alveol kemik kayıpları çoğu zaman implant uygulamasını zorlaştırmaktadır. Gereken ekstra cerrahi uygulamalar tedavi sürecini zorlaştırmaktadır. Bu süreci kısaltmaya yönelik çalışmalar sonucu alternatif yöntemler, farklı tasarım özelliklerine sahip implantlar ortaya çıkmıştır. Hemen yükleme yapılan 4 implant destekli protez uygulaması, bu alternatif yöntemler arasında en başarılı olanıdır. Maksillada sinüs lifting operasyonu ve mandibula posterior bölgelerde kemik ogmentasyonu gibi ek cerrahi işlemleri elimine etmesi, hastaların implant uygulamaları ile birlikte aynı gün proteze sahip olabilmesi sistemin en büyük avantajlarıdır. Çalışmamızda aksiyal yerleştirilen implantların farklı açılarda ve yönlerde yerleştirilmesinin sistem üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmamızda sonlu elemanlar stres analiz yöntemi kullanılmıştır. Çiğneme kuvvetlerini taklit etmek amacıyla yatay ve dikey yönde kuvvetler uygulanmıştır. En yüksek stres değerleri açılı implantların boyun bölgesinde ve abutmentlarda gözlenmiştir. Açılı ısırma kuvvetleri karşısında; aksiyal implantların 30 derece meziale eğimlendirilmesi, dikey ısırma kuvvetleri karşısında ise anterior implantların 15 derece distale eğimlendirilmesi sonucunda sistemin daha başarılı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Dental implants are in order to ensure that the loss of oral function and aesthetics deteriorated after natural teeth are applied routinely to be recovered. Physiological resorption induced alveolar bone loss seen more often in the beginning and after the loss of teeth in the elderly population is often make implant treatments more difficult. After this, the surgical procedures complicates the implant treatment processes. Efforts to shorten this processes results emerged alternative methods and implants having different design features. İmmediat loading 4 implant supported treatment system is the most successful alternative method. Eliminate the additional surgical procedures such as bone grafting in the mandible posterior region and sinus lifting operations in the maxillary region and replacement the prothesis in the same day are the most important advantages of the system. In our study, we investigated the effect on the system implementation of different angles of axial implants. Finite element stress analysis method is used to measure stress areas. We performed horizontal and vertical forces to simulate masticatory forces. We measured the resultant stress value as a result of the applied forces. The highest stress levels were observed in the neck of the angled implants and abutments. Inclined 30 degrees to the mesial of axial implants yielded better results in the horizontal forces applied and inclined 15 degrees to the distal of the axial implants yielded better results in the vertical forces applied.