Okulların etkililiği bağlamında öğretmen algılarının değerlendirilmesi
Evaluation of teacher perceptions in the context of school efficiency
- Tez No: 440021
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH TÖREMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırmada Gaziantep ili merkez ilçelerindeki okulların, okulların etkililiği bağlamında etkili olma düzeylerini bu okullarda çalışmakta olan öğretmenlerin algılarına dayalı olarak değerlendirmek ve algı sahiplerinin çeşitli değişkenliklerine göre algılarının farklılık gösterip göstermediğini tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2013–2014 eğitim-öğretim yılında Gaziantep ili merkez ilçelerinde bulunan okullarda görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Okulların etkililiği bağlamında öğretmenlerin algılarına göre; Gaziantep ilindeki okulların etkili okulun belirlenen boyutları bakımından en etkili boyutu“Okul Yöneticisi”boyutu olup, en az etkili boyutu“Öğrenci”boyutudur. Öğretmenlerin algıları, cinsiyetlerine ve çalıştıkları okuldaki hizmet sürelerine göre etkili okulun tüm boyutlarında farklılık göstermemektedir. Öğretmenler eğitim durumu değişkenine göre etkili okulun,“Okul Yöneticisi”,“Öğretmen”,“Öğrenci”,“Okul Programı ve Eğitim-Öğretim Süreci”boyutlarında; yaş durumu değişkenine göre etkili okulun“Öğretmen”,“Öğrenci”ve“Okul Kültürü ve Ortamı”boyutlarında; meslekteki kıdemlerine göre, etkili okulun“Öğretmen”,“Öğrenci”,“Okul Kültürü ve Ortamı”ve“Okul Çevresi ve Veliler”boyutlarında; görev yapmakta oldukları okulların, resmi yada özel okul olma durumuna göre, etkili okulun tüm boyutlarında; branş değişkenine göre, etkili okulun“Öğrenci”ve“Okul Programı ve Eğitim-Öğretim Süreci”boyutlarında; çalıştıkları okulun türüne göre, etkili okulun“Öğretmen”,“Öğrenci”,“Okul Programı ve Eğitim-Öğretim Süreci”boyutlarında farklı düşündükleri görülmüştür. Araştırma sonuçlarına dayalı olarak; okul yöneticileri, okullarındaki başarının ödüllendirilmesi, personelinin mesleki gelişimi ve velilerin okula desteklerini artırma konusunda daha çok çaba harcamalıdır. Öğretmenler, her öğrencinin öğrenebileceğine olan inançlarını yükseltmelidirler. Öğrencilerin, rekabetten çok iş birliği içinde öğrenmelerinin sağlanması gerekmektedir. Okulda farklı, olağandışı düşünme ve bunu ifade edebilme daha çok teşvik edilmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, according to the perceptions of teachers working in Gaziantep central schools, is to evaluate the level of efficiency in the context of school efficiency and determine whether perception owners show any differences in perception according to various variables. Survey method was used in this research. Sample of the study were composed of teachers who work in Gaziantep central schools in 2013-2014. According to teacher perceptions in the context of school efficiency, the most effective dimention is“ school administrator”and the least effective dimention is the“student”in terms of specified dimentions of efficient school in central schools of Gaziantep. Teachers' perceptions, according to their sex and working years in schools, do not show any difference in all aspects of effective school's dimentions. Teachers' views show difference, according to the variable of education level, in the dimentions of“School Administrator”,“teacher”,“student”,“School Program and Education Process”; according to the variable of age, in the dimentions of“School Administrator”,“teacher”,“student”,“School culture and climate”and“school environment and parents”; according to the variable of teacher seniority, in the dimentions of“teacher”,“student”,“School culture and climate”and“school environment and parents”; according to the state or private schools that teachers are working at, in all effective school dimentions; acccording to their profession in the dimensions of“student”,“School Program and Education Process”; according to the type of school they work in, in the dimensions of“teacher”,“student”,“School Program and Education Process”. According to research results; School administrators should have more efforts for rewarding successes in the school, professional development of the staff and increasing parents' support for the school. Teachers should improve their belief that all students can learn. Students are required to provide learning in a cooperation apart from the competition. Different, unusual thinking and expressing it should be encouraged more.