Wistar ve GAERS sıçanlarda area septalis'te kalretinin içeren nöronların sayılarının ve tiplerinin kaşılaştırılması
The comparison of the number of neurons containing calretinin within the septal area belonging to wistar and gaers
  1. Tez No: 440064
  2. Yazar: ESRA AKBAŞ TOSUNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT SÜLEYMAN ŞEHİRLİ, PROF. DR. YASİN ARİFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Histoloji ve Embriyoloji, Anatomy, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Area septalis; hippocampus, diencephalon ve ön beyin arasında stratejik bir noktada bulunan limbik sisteme ait bir bölgedir. Thalamus, hypotahalamus ve hippocampus gibi önemli beyin bölgeleriyle içerdiği yoğun bağlantılar sebebiyle bilişsel fonksiyonlar, davranış kontrolü ve emosyonlara visseral yanıtlar oluşturma süreçleriyle ilişkilendirilmektedir. GAERS'ler, elektrofizyolojik, davranışsal ve farmakolojik karakterleri bakımından insanlardaki tipik absans epilepsiye benzer özellikler taşıdıkları için epilepsi çalışmalarında çok tercih edilen modellerden biridir. GAERS'lerde nöbetlerin thalamus ve cortex'ten orijinlendiği gösterilmiş olsa da deşarjların başlamasında önemli etkisi olduğu düşünülen hippocampus da absans epilepsi patofizyolojisiyle ilişkilendirilmektedir. Area septalis'in; özellikle nucleus septalis medialis'in, içerdiği GABAerjik, kolinerjik ve glutamaterjik nöronlar vasıtasıyla hippocampus devreleri üzerinde antiepileptik etki yaptığı bilinmektedir. Kalsiyum bağlayıcı proteinlerden (CaBP) olan kalretinin, varlığı çeşitli beyin bölgelerinde gösterilmiş, kalsiyuma yüksek afinite gösteren bir proteindir. CaBP'ler ile ilgili dengesizlikler çeşitli nörodejeneratif hastalıklar ve epilepsi ile ilişkilendirilmiştir. Bu çalışmada Wistar ve GAERS sıçanların area septalis'lerinde ve çeşitli beyin bölgelerinde kalretinin içeren nöronlar karşılaştırılmış, her ikisinde de en yoğun boyanma nucleus septofimbrialis ve nucleus septalis triangularis'de gözlenmiştir. Bu bölgelerde boyanan nöron sayısı bakımından belirgin bir fark olmadığı ancak GAERS'lerde Wistar'lara göre daha yoğun görünümlü bir boyanma olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışma kalretinin varlığının GAERS'lerde araştırılması bakımından literatürde ilk olma özelliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Septal area is a region bordered by hippocampus, diencephalon and forebrain which belongs to limbic system located in a critical point. It is related with cognitive functions, behavioral control and visceral responses to emotions thereby it has a great number of connections with important brain areas such as thalamus, hypothalamus and hippocampus. The electrophysiological, behavioral and pharmacological characters of GAERS resemble human absence epilepsy and this makes GAERS a very commonly used species in epilepsy studies. Although it is demonstrated that the seizures usually originate from the thalamus and cortex, hippocampus is also related with absence epilepsy pathophysiology in the onset of discharges. It is known that septal area has an antiepileptic impact on hippocampal circuits especially via GABAergic, cholinergic and glutamatergic neurons which are localized in medial septal nucleus. Calretinin, a calcium binding protein (CaBP), has high affinity to calcium and its presence is demonstrated in various brain regions. Imbalances of CaBPs are associated with epilepsy and serious neurodegenerative disorders. In this study we compared calretinin containing neurons in septal areas and various brain regions of GAERS and Wistar rats. The most dense staining was observed in septofimbrial and triangular septal nucleus of GAERS and Wistar rats. In conclusion we observed no significant difference in neuron counts, however GAERS specimens were observed to have denser stainings compared to Wistar specimens. This study is the first in literature in respect to immunohistochemical detection of calretinin presence in GAERS brain regions.