Üsküp Türklerinde çocuk oyunları
The children games Among Turks in skopje
  1. Tez No: 440076
  2. Yazar: EMRE ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKTAN MÜGE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Oyun kavramı, insanlığın var olduğu günden itibaren sosyal hayatın vazgeçilmez unsurlarından birisi olmuştur. Çocukluğun gelişiminde ve sağlıklı bireylerin yetişmesinde önemli bir pay sahibi olan çocuk oyunları bölgeden bölgeye veya kuşaktan kuşağa farklılıklar göstermiştir. Ben bu çalışma, Makedonya'da kimi yok olan kimisi de artık unutulmaya yüz tutmuş olan 67 oyunu gün ışığına çıkarmak amacıyla yazılmıştır. Yüz yıldan daha fazladır Üsküp'te Türkçe eğitim veren Tefeyyüz İlköğretim Okulu'nda yaptığım anket çalışmaları ve sözlü mülakatlarla oyunları tespit ettim. Bilindiği üzere UNESCO oyunları kaybolmakta olan kültürel miras listesine almıştır. Bu konu hakkında halk bilimci Öcal Oğuz'un görüşü şöyledir:“Oyunlar, 2003 yılında UNESCO tarafından kabul edilmiş ”Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi'nde korunması gereğine işaret edilen ve somut olmayan kültürel miras tanımı içerisinde yer alan halk kültürü ürünlerinden oluşmaktadır." (Oğuz, 2007:önsöz) Bu bağlamda yaptığım araştırma ve tahlillerle somut olmayan kültürel mirasımız olarak kabul edilen oyunların yok olmaması için katkıda bulunmaya çalıştım.
Özet (Çeviri)
Since the existing of mankind, the concept of the game has become one of the primary element of social life. The children's games which have a significant share on the development of children and the growth of healthy individuals have been varied according to different regions and generations. This work has been written in order to expose the sixty seven games that some of them have been lost and the others are almost to be forgotten, in Macedonia. I detected these games through my surveys and interviews in Tefeyyüz Primary School, in Skopje, where Turkish education has been continuing more than hundred years. As it is known, the UNESCO accepted the children games into the list of cultural heritage, which is in danger of disappearance. Professor Dr. Ocal Oguz defines the games and expresses his opinion about them as follows: The games which are indicated as to be protected and contained in the definition of intangible cultural heritage in the“Convention for Protection of Intangible Cultural Heritage”that have been recognized by UNESCO in 2003, are consist of folkloric cultural elements. (Oguz 2007: preface) In this context, through my research and analysis, I tried to contribute to the protection of games which are accepted as intangible cultural heritage.