Avrasya Ekonomik Birliği: Türkiye için ekonomik entegrasyon alternatifi
Eurasian Economic Union: Economic integration alternative for Turkey
  1. Tez No: 501711
  2. Yazar: MAKBULE YALIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomik Kalkınma ve Büyüme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bölgesel ekonomik entegrasyonlar üye ülkelerine ticareti kolaylaştırırken (liberal politikalar), üyesi olmayan ülkelere karşı ticareti zorlaştıran korumacı uygulamalara sahiptir (muhafazakar politikalar). Günümüzde varolan bölgesel ekonomik entegrasyonların bir kısmı diğer entegrasyonların neden olduğu negatif etkilerden korunmak amacı ile ortaya çıkmıştır. İkilemli yapısının yanısıra günümüzde aynı ülkeler arasında bile çok sayıda ekonomik entegrasyon girişimi olması entegrasyon sürecini karmaşıklaştırmakta ve süreç“spagetti kasesi”ne benzemektedir. Türkiye kuruluş yıllarında maruz kalmış olduğu iç ve dış ekonomik ve siyasi dinamikler nedeni ile 1980'lere kadar dışa açık bir politika benimsememiştir. 1980'lerde ise liberal politikaların sonucunda Türkiye bölgesinde daha aktif bir politika izleyerek çeşitli oluşumlarda öncü rol üstlenmiştir. Ancak Türkiye kendisini siyaseten sorunlu ve ekonomik kapasitesinin düşük olduğu bölgelere entegre etme eğiliminde olmuştur. Türkiye'nin entegrasyon deneyimi uzun yıllar boyunca Avrupa Birliği ile sınırlı kalmıştır. 2017 yılına gelindiğinde AB ile üyelik sürecinin siyaseten çıkmaza girdiği görülmektedir. 15 Temmuz 2016'da Türkiye'nin yaşamış olduğu darbe sonrasında Avrupa ülkelerinin duyarsız kalması ilişkilerdeki gerilimi yükseltmiştir. Ayrıca o dönemde Rusya ile ilişkilerin iyileşme sürecinde olması batı eksenli politikanın değiştirilmesi yönünde bir düşünce ortaya koymuştur. Bu nedenle Türkiye'nin AB yerine Şangay İşbirliği Örgütü ve Avrasya Ekonomik Birliği gibi entegrasyonlar ile AB'yi ikame etme düşüncesi medyada geniş yer bulmuştur.
Özet (Çeviri)
While regional economic integrations facilitate trade in its member states (liberal policies), they have protective measures against non-member countries which descrease the trade volume (conservative policies). Some of the regional economic integrations that are emerging today are aimed at preserving the countries from the negative effects of other integrations. Besides this dilemma many economic integration initiatives, even among the same countries, has a complicated and confusing situtaion and it looks like a“spagetti bowl”. Turkey has not adopted an open policy until the 1980s on the grounds of internal and external economic and political dynamics that Turkey was exposed in its founding years. On the other hand in the 1980s, as a result of liberal policies, Turkey pursued a more active policy in the region and played a leading role in various initiatives. However, Turkey has tended to integrate itself with regions that are politically problematic and economic capacity is low. Turkey's integration experience has been limited to the European Union for many decades. By 2017, it is acknowledged that the period of membership with the EU is politically outstripped. After the coup in which Turkey lived on July 15, 2016, the insensitivity of European countries raised tensions in relations. In addition, at the time the idea of changing western-oriented politics, which is in the process of improving relations with Russia, has been put forward. For this reason, in Turkey, the idea of the substituting EU with Shangai Cooperaion Organisation or Eurasian Economic Union has found a large space in media.