Bağlantılı hakların korunması
Protection of related rights
  1. Tez No: 802034
  2. Yazar: GÜNSU ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Tezin konusunu“Bağlantılı Hakların Korunması”oluşturmaktadır. Bağlantılı haklar, bir eser veya fikrî ürün üzerinde faaliyet gösteren icracı sanatçılar, fonogram yapımcıları, radyo-televizyon kuruluşları ve film yapımcılarının sahip oldukları haklardır. Bu haklar niteliği itibariyle bir fikrî çabanın sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Bu fikrî çaba, hukukumuzda 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu tarafından koruma altına alınmıştır. Bu kapsamda çalışmada; 5846 sayılı Kanun'da düzenlenen bağlantılı haklar, bağlantılı hak sahipleri, bağlantılı hak sahiplerinin yetkileri, bağlantılı hakların ihlali hâlinde koruyucu hukuk davaları ele alınmıştır. Dört bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde, bağlantılı hak kavramına ve bu kavramlarla ilgili temel kavramlara değinilmiştir. Bunun yanısıra, bağlantılı hak kavramının fikrî hukuktaki yerinin ve gelişiminin daha iyi anlaşılması amacıyla bağlantılı hak kavramının tarihsel gelişimine ve bu konuda yer alan önemli uluslararası sözleşmelere yer verilmiştir. İkinci bölümde, bağlantılı hak sahipleri ve bu kişilerin bağlantılı hak sahibi olarak korunabilmesi için kanunda öngörülen şartlar kanun sistematiğine uygun şekilde açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, kanunda öngörülen şartları sağlayan bağlantılı hak sahiplerinin kanun uyarınca sahip olduğu manevi ve mali haklar sırasıyla incelenmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise bağlantılı hakların ihlali hâlinde bağlantılı hak sahibinin başvurabileceği hukuk davaları, nitelik ve usul yönünden doktrin görüşleri ve Yargıtay kararlarıyla desteklenerek ayrıntılı şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of the dissertation is“Protection of Related Rights”. Related rights are rights held by performers, phonogram producers, radio-television organizations and film producers operating on a work or intellectual product. Associated with their qualifications, these rights emerge as a consequence of an intellectual effort. This intellectual effort is protected by Law No. 5846 on Intellectual and Artistic Works. In this context, within the framework of the Law No. 5846, types of related rights, owners of related rights, the authority arising from related rights and legal cases that are designated for the protection of related rights are discussed. This study is comprised of four sections. In the first section, the concept of related rights and the basic concepts related to these concepts are mentioned. In addition, the historical development of the protection of related rights and important international conventions on this subject are given in order to sake of clarity the place and development of the concept of related rights in Intellectual Law. The second section, the related rights owners and the conditions stipulated in the Law for the protection of these persons as related rights owners are explained in accordance with the Law systematic. In the third section, the moral and financial rights of the related rights owners, who meet the conditions stipulated in the Law, are examined respectively. In the fourth and final section, the legal cases that the related rights owners can apply in case of infringement of related rights are discussed in detail, supported by doctrinal opinion and Supreme Court decisions in terms of qualification and procedural.