Erkek gözü'nün kadın davranışlarında vücut bulması
Appearance of male gaze on women behaviours
- Tez No: 440116
 - Danışmanlar: PROF. DR. DOLUNAY ŞENOL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sosyoloji, Sociology
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 142
Özet
Toplumsal yaşamda kadın davranışlarının şekillenmesinde, kadınların kendi bedenleri ve eylemleri üzerinde kontrol sahibi olmasında etkili olan sosyal bileşenlerin neler olduğunun değerlendirildiği bu çalışmada, toplum cinsiyet tartışmalarına Foucault'un iktidar ve beden kavramları üzerinden yaklaşılmıştır. İktidar ve beden arasındaki ilişki irdelenerek, modern zamanın gücü haline gelen panoptikonun, kadınlar üzerinde nasıl bir etkiye olduğu tartışılmıştır. 'Erkek gözü' haline gelen panoptikonun, hangi süreçlerden geçerek bu hale dönüştüğü üzerine feminist tartışmalara yer verilmiştir. Patriyarkal toplumun iktidar aracı haline gelen panoptikon, patriyarkanın öznesi olan erkeklerin gözü olup, kadınların bedenleri üzerinden erkeklerin iktidarlarının güçlenmesine ve kendini yeniden üretmesine katkıda bulunmuştur. Bu sürecin kadınların davranışlarına ve deneyimlerine ne şekilde yansıdığı önem taşımaktadır. Bu yüzden dört odak grup görüşmesiyle toplamda 32 kadın katılımcıyla görüşülmüş ve bu görüşmelerin analizleri çalışma sonunda değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis assessing the social components shaping woman attitude and their control on their own body and actions; approach to gender discussions through Foucault's power and body concepts. The relation between power and body and how panoptikon that became power of modern times effect women is observed. Feminist discussions are provided about Panoptikon which is transformed to“male gaze”, and this transformation process. Panoptikon that become power mechanism of patriarchal society, is the eye of men who are the agent of patriarchy, contributed to the enhancement of male power over woman body. How this process is reflected on woman attitude and experiences is important. For this reason four focus groups is conducted with 32 women, and the result of these focus groups are analyzed in this study.