Solunum sıkıntısı nedeniyle kurtarıcı NIPPV uygulanan 28-32 gebelik haftasında doğan pretermlerin değerlendilmesi
Evaluation of preterms born at 28-32 weeks of gestation WHO underwent rescue NIPPV due to respiratory distress
  1. Tez No: 721766
  2. Yazar: VAFA MAHARRAMOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BEGÜM ATASAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yenidoğan Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Preterm yenidoğanlarda invaziv mekanik ventilasyon tedavisi hayat kurtarıcı olsa da BPD, nörogelişimsel sorunlar ve ölüm riskini arttırmaktadır. Solunum yetmezliği ve RDS tedavisinde entübasyon ve surfaktan uygulamasının yerini primer tedavide entübe etmeden uygulanan non-invaziv solunum desteği (NSD), sürekli pozitif havayolu basıncı (CPAP) ve nazal intermitan pozitif basınçlı ventilasyon (NIPPV) uygulamaları almıştır. Ancak bazı prematüre bebeklerde ise NSD uygulamaları başarısızdır. Bu çalışmada CPAP başarısız olup kurtarıcı NIPPV uygulanan 28-32 gebelik haftasında doğan pretermlerin epidemiyolojik ve klinik özellikleri ile entübasyon ve mekanik ventilasyon gereksinimini, kurtarıcı NIPPV başarısızlığını etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 1 Ocak 2018-31 Aralık 2020 tarihleri arasında AÜTF'nde 28-32 hafta arası doğan, primer tedavi olarak uygulanan CPAP tedavisi başarısız olup NIPPV uygulanan 40 yenidoğan retrospektif olarak değerlendirildi. Olgular kurtarıcı NIPPV başarısız (girişimi takiben 1-7 günde entübasyon ve Mekanik Ventilasyon gereksinimi) ve başarılı olarak iki gruba ayrılarak, grupların klinik özellikleri ile Bronkopulmoner displazi (BPD) gelişimi ve diğer preterm morbiditeleri, mortalite oranları, hastanede yatış süreleri değerlendirildi Bulgular: Konvansiyonel non-invaziv solunum desteği olarak primer CPAP tedavisi altında CPAP başarısızlığı gelişen ve kurtarıcı NIPPV uygulanan 28-32, ortalama 29.75±1.41 hafta ve 1312.80±402.19 gr doğan, 40 hastada, %75 ANS, %57.5 surfaktan, %90 oranında kafein uygulandığı, %15 uzamış EMR, %52,5 erken neonatal sepsis, %57,5 nozokomiyal enfeksiyon % 70,8 tedavi gerektiren PDA, %15 evre ≥ 3 İVK, %35 BPD, %7,5 mortalite sıklığı saptanmış, %42,5 olguda kNIPPV başarılı olmuş ve hastalar entübasyondan kurtarılmıştır. Olguların %57,5'inde kNIPPV başarısız olmuş, entübasyon ve invaziv mekanik ventilasyon tedavisine geçilmiştir. Mortalite görülen %7,5 olgu kNIPPV başarısız gruba dahildir. Olguların gebelik haftasına göre subgrup analizi yapıldığında otuz haftadan önce doğanlarda; doğum ağırlığı düşük, ANS, kafein uygulama, nozokomiyal enfeksiyon, PDA, BPD sıklığı anlamlı yüksek bulunmuştur. kNIPPV başarılı ve başarısız grup karşılaştırılmış; Doğum ağırlığı, gebelik haftası, doğum şekli, çoğul gebelik ve ANS, kafein oranlarında fark bulmamış, NIPPV başarısız grupta NSD süresi 499.5±735.9 iken başarılı grupta 170.3±249.4 saat, daha kısa (p=0.025), surfaktan uygulaması (OR:8.64 (%95 CI: 2.05-36.423), % 78,3' karşın %29,4 ile (p=0.002) ENS ise % 69,6 a karşın %29,4 (p=0.012) ile başarısız grupta daha fazla bulunmuştur. Gruplar ANS varlığı, cinsiyet doğum şekli ve yatış süresi açısından benzerdir. PDA (p=0.037), intraventiküler kanama (p=0.001), BPD (%52 ye karşın %11,8) (p=0.008) başarısız grupta fazladır. Her iki grupta BPD+mortalite olmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Although invasive mechanical ventilation therapy is life-saving in preterm newborns, it increases the risk of BPD, neurodevelopmental problems and death. In the treatment of respiratory failure and RDS, intubation and surfactant application have been replaced by non-invasive respiratory support (NRS), continuous positive airway pressure (CPAP) and nasal intermittent positive pressure ventilation (NIPPV) as the primary treatment modality. However, NRS applications are unsuccessful in a group of premature babies. In this study, it was aimed to evaluate the epidemiological and clinical characteristics of preterm babies born between 28-32 weeks of gestation who underwent rescue NIPPV. The need for intubation and mechanical ventilation, the factors affecting the failure of rescue NIPPV were assesed. Materials and Methods: Forty newborns who were born between 28-32 weeks in Ankara University Faculty of Medicine between January 1, 2018 and December 31, 2020 who had failure of initial CPAP therapy and underwent rescue NIPPV, were evaluated retrospectively. The cases were divided into two as unsuccessfull (intubation and Mechanical Ventilation requirement in 1-7 days following the intervention) and successfull rescue NIPPVgroups. The clinical characteristics of the groups, the development of bronchopulmonary dysplasia (BPD) and other preterm morbidities, mortality rates time to full enteral feding, length of hospitalization were evaluated. Results: Forty patients born between 28-32 weeks, (mean 29.75±1.41 and 1312.80±402.19 g) who had CPAP failure and underwent rescue NIPPV (rNIPPV) were evaluated. They received 75% ANS, 57,5% surfactant, 90% caffeine treatment. They had 15% PPROM, 52,5% early-onset sepsis (EOS), 57,5% nosocomial infection, 70,8% PDA requiring treatment, 15% stage ≥3 IVH, 35% BPD, 7,5% mortality frequency. Of the 40 patients rNIPPV was successful in 42,5% and they were saved from intubation. In 57,5% of the cases, rNIPPV failed and intubation and invasive mechanical ventilation treatment were started. 7,5% of cases with mortality are included in the rNIPPV failure group.