Mide kanserli olgularda D vitaminin prognostik önemi
Effect of vitamin D on prognosis in patients with gastric cancer
  1. Tez No: 440152
  2. Yazar: YASİN SEZGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER CAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
AMAÇ: Doğu Anadolu bölgesinde Türkiye'nin diğer bölgelerine göre daha fazla sıklıkta mide kanseri hastalığı görüldüğü tahmin edilmektedir. Bilindiği gibi yüksek D vitamini düzeyi ile bazı kanserlerin görülme sıklığında azalma ve hastalığın prognozu üzerinde olumlu etkileri görülmüştür.(8) Yüksek D vitamini düzeyinin prostat, meme ve kolorektal kanserlerinden koruyucu etkisi olduğu hipotezi yapılan çalışmalarda kanıtlanmıştır.(2-8) Çalışmamızda mide kanseri tanısı alan hastalarda tedavi öncesi D vitamini düzeyi ile prognoz arasındaki ilişki araştırılması amaçlandı. METOT: Bu çalışmaya; Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi (YYÜ) Hastanesi Onkoloji polikliniğine başvuran ve ilk kez mide malıgn neoplazisi tanısı konulan 76 hastadan oluşturduk. Çalışmaya alınan bireyler çalışma hakkında bilgilendirilip ve hastaların her birinden çalışmaya alınma için yazılı onam alındı. Etik kabul lokal etik kuruldan alındı. Hastalar çalışmaya alınma kriteri olarak, yakın zamanda kan transfüzyonu öyküsü ve tedavi amaçlı herhangi bir ilaç ve mineral takviyesi almamış olma olarak belirlendi. Hastalarda tanı anında tümür markırları ve D vitamini düzeyleri bakıldı. Tanı anındaki D vitamini düzeyi ile hastalığın evresi, hastalığın 6. ve 12. ayında mortalite ve progresyonu (radyolojik olareak yada PET ile değerlendirme) karşılaştırıldı. BULGULAR:Çalışmaya mide kanseri tanısı konan ve Yüzüncüyıl üniversitesi tıp fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı'nda takip ve tedavileri yapılan toplam 76 olgu alındı. D vitamin düzeyleri ortalama 16.1(3-27) yapılan çalışmada Evre ile D vitamini arasında anlamlı ilişki bulunmadı. hastaların Ortalama yaş:60(33-89). Hastaların 26 sinde(%34.2) metastaz yoktu 15 inde(%19.2) sadece karaciğer metastazı 8 inde sadece akciğer(%10.5) 27 sinde(%35.5) ise 2 veya daha fazla metaztaz bölgesi vardı SONUÇ: Sonuç olarak biliniyor ki bir çok vitamin özellikle de D vitamini eksikliği özellikle Kolon ve Prostat kanseri olmak üzere bir çok kanserde bağımsız bir risk faktörüdür. D vitamini Tedavisinin tüm kanser hastalarında prognoz üzerinde olumlu etkisi olduğu bilinmektedir. Bizim çalışmamızda da D vit eksikliğinin evre ayırımı yapılmaksızın tüm mide kanseri hastalarının hepsinde mevcut olması mide kanserinde D vitamini eksikliğinin kötü risk faktörü olduğu göstermektedir. Bu ilişkiyi daha iyi gösterebilmek için hasta sayısının daha fazla olduğu çalışmaların yapılması gerekmektedir
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: In the Eastern Anatolia Region of Turkey it is estimated that the gastric cancer is seen more frequently compared to other regions. As is well known, a reduction in the incidence of certain cancers with high vitamin D value was identified, and vitamin D has been shown to have positive effects on the prognosis of these diseases(8). The hypothesis which claims that high vitamin D value has protective effects against prostate cancer, breast cancer and colorectal cancer has been proven in studies(2-8). In our study, we aimed to investigate the relationship between vitamin D values before treatment and prognosis in patients with gastric cancer. METHODS: This study includes 76 patients who had diagnosis of gastric cancer for the first time and admitted to Oncology Clinic in Van Yuzuncu Yil University Faculty of Medicine (YYU) Hospital. Patients who attended to our study were informed about the study and a written consent was taken from each of the patients. The ethics acceptance of study was taken from the local ethics committee. Patients inclusion criterias have been identified as lack of story for recently blood transfusion, treatment with any medication and being taken any mineral supplements. Patients vitamin D and tumor markers values were measured at diagnosis. Vitamin D values at diagnosis and stage of the disease , 6. 12. month mortality and disease progression (radiologically or evaluation with PET-CT) were compared. RESULTS: A total of 76 cases that are treated and followed up by Yuzuncu Yil University Medical Faculty Department of Medical Oncology with diagnosis of gastric cancer were included in the study. Mean value of vitamin D was 16.1(3-27).There was not a significant correlation between vitamin D value and stage of disease. Mean age was 60(33-89). Of the patients 26(34.2 percent) had no metastasis, 15(19.2 percent) had only liver metastasis, 8(10.5 percent) had only lung metastasis and 27(35.5 percent) had two or more region metastasis. CONCLUSION: As a result, as is well known, deficiency of many vitamins especially vitamin D is an independent risk factor in many cancers, including colon and prostate cancer especially. Vitamin D therapy is known to have a positive effect on the prognosis of all cancer patients. In our study, deficiency of vitamin D in all gastric cancer patients, regardless of stage, suggests that it could be a risk factor in gastric cancer patients. In order to confirm this relationship better, studies that contain large number of patient should be done.