Adana'da bazı işletmelerde iç ortam hava kalitesi ve çalışanların sağlığına olan etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of indoor air quality and the health effects on employees in some business in Adana
  1. Tez No: 440169
  2. Yazar: BEKİR AKINCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERDİ TANIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Sağlıklı çevre açısından dış ortam hava kalitesinin sağlığa etkileri yanında, iç ortam havasının etkileri de önemlidir. Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ), pek çok risk faktörünün küresel hastalık yüküne olan etkilerini incelemiş ve iç ortam kirliliğinin, küresel hastalık yükünün %2,7'sinden sorumlu olan hastalık sıralamasında sekizinci neden olduğunu ortaya koymuştur. Bu nedenle İç Ortam Hava Kalitesi-İOHK, daha ayrıntılı olarak değerlendirilmeli ve sağlık etkileri araştırılmalıdır. İç ortam havasındaki kirleticileri ve sağlık etkileri, konutlar dışında insanların yaşamlarının uzunca süresini geçirdikleri işyerlerindeki etkilenmeleri açısından da çok önemlidir. Çalışmamızda, Adana'da üç farklı iş kolunda, İOHK ölçümlerinin ve bu işyerlerindeki İOHK'nin çalışanların sağlığına olan etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. AOSB'deki üç ayrı işletme üretim ve idari bölümlerindeki iç ortam hava kalitesi ölçümleri yapılmış ve bu bölümlerde çalışanların sağlık durumlarını belirlemek için15.10.2014-15.07.2015 tarihleri arasında anket uygulanmıştır. İç ortam kalitesini etkileyen en önemli gazlardan karbon monoksit, kükürt dioksit, hidrojen sülfür, PID ve oksijen ölçümleri yapılmıştır. Bu çalışma tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Çalışma, Adana organize sanayi bölgesinde %85,9'u erkek toplam 198 çalışanla yapılmıştır. Araştırma grubundaki çalışanların en küçüğü 20, en büyüğü 63 yaşında olup yaş ortalaması 31,17 ± 6,92'dir. Çalışanların %33,8'i lise mezunudur ve %60,6'sı evlidir. Çalışmaya katılanların %29,8'i 0-12 aydır veya 4-6 yıldır aynı işyerinde bulunmaktadır ve %88,4'ü üretim sahasında çalışmaktadır. Araştırılan işyerlerindeki işçiler, günde en az sekiz saat kapalı ortamda çalışmaktadır. Bu işçilerden %88,4'ü, kişisel koruyucu donanım kullanmaktadır. Çalışanların %9,1'i iş kazası geçirdiğini bildirmiştir. Bu kazaların %58,8'inin kesici aletle yaralanma olduğu saptanmıştır. Çalışmamızda yapılan ölçümlerde, O2gazı yoğunluğunun, EPA'da belirtilen sınır değerleri aşmadığı görülmüştür. İşletmelerin imalathane bölümlerindeki CO gazı değerleri, EPA ve DSÖ tarafından belirlenen sekiz saatlik maruz kalma miktarı olan 9 ppm'lik sınır değerinin altında (0-9ppm) ölçülmüştür. Araştırmamızdaki her üç işletmede, iç ortam hava kalitesi için değerlendirilen H2S, SO2 ve PID ölçümlerinin, EPA sınır değerlerini aşmadığı saptanmıştır. İç ortam hava kirliliğinin engellenmesinde en önemli konu, toplumsal bilincin arttırılmasıdır. Bina yapımında uluslararası standartlara uyum, iç ortam hava kirliliğinin önlenmesinde önemli basamaklardan birisidir. Havalandırma sistemi ve çalışma koşulları yeterli olmayan işletmeler başta olmak üzere tüm işletmelerde sürekli ve düzenli ölçümlerin planlandığı epidemiyolojik çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Indoor Air Quality and the Health Effects on Employees in Some Business in Adana WHO have examined many risk factors that impact the global burden of disease and has revealed that indoor pollution is responsible for 2.7% of the global burden of disease from that ranking eighth reason. Besides the effects of ambient air quality in terms of healthy environmental health effects of indoor air is also important. Therefore Indoor Air Quality-IAQ, should be considered in more detail and health effects should be investigated. Indoor air pollutants and health effects, in terms of the long time spent in the workplace affected people's lives outside of housing is very important. This study aimed to evaluate the IAQ measurement and IAQ's evaluation of the impact on the health of the employees in three different lines of business in Adana. Indoor air quality measurements and surveys in production and administrative departments in three different businesses in AOSB were carried out between 10.15.2014-07.15.2015 to determine the health status of workers in this sections. The most important gases that affect the quality of the internal environment, carbon monoxide, sulfur dioxide, hydrogen sulfide, PID and oxygen measurements were made. This study was a descriptive study. The study is made in 85.9% of men in the organized industrial zone in Adana as total of 198 employees. The youngest employee is 20 years old and the oldest is 63 years old with a mean age of 31.17 ± 6.92. 33.8% of them are high school graduates and 60.6% are married. 29.8% of respondents in the study are 0-12 months or 4-6 years working in the same workplace, and 88.4% are working in the manufacturing field. Workers are working for at least eight hours a day indoors. 88.4% of these workers reported using personal protective equipment. 9.1% of workers suffered a work accident. 58.8% of these accident was found to be cutter injury. In measurements carried out in our study, the concentration of O2 was found not to exceed the limit values specified in the EPA. CO gas value in the manufacturing part of the business, were measured the amount of exposure of less than 9 ppm eight-hour limit value (0-9ppm), which is determined by EPA and WHO. In all three enterprises in our research, indoor air quality evaluated for H2S, SO2 and measurement of the PID is found not to exceed the EPA limits. The most important issue in the prevention of indoor air pollution is to increase public awareness. Compliance with international standards in the construction, is an important step in the prevention of indoor air pollution. Mainly forenterprises with inadequate ventilation systems and working conditions, continuous planned epidemiological studies and regular measurement is necessary.